Messze még a mélypont

Legfeljebb a feketegazdaság növekedett az elmúlt fél évben a júliusi áfaemelés következtében, mivel a legfrissebb eladási adatok is arról tanúskodnak, hogy a Pénzügyminisztérium döntése miatt esett vissza a magyar családok fogyasztása – állapította meg az Országos Kereskedelmi Szövetség az év eleji bolti forgalmi mutatók láttán.

2010. 04. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár eddig sem voltak túl bizakodók, mégis meglepte a szakértőket a magyarországi kiskereskedelem januárban mért visszaesése. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 2010 elején folytatódott a forgalom mélyrepülése: az eladások jócskán alulmúlták az előző év eleji értékesítést, s egyelőre nem mutatkoznak a lakossági fogyasztás javulásának jelei sem.
A januárban mért mutatók rendkívül kedvezőtlen fogyasztási piacot tükröznek, s a visszaesés a szakértők szerint sokkal nagyobb a vártnál. Összességében a kiskereskedelmi forgalom volumene 5,6 százalékkal maradt el a tavaly januári adathoz képest, ami közgazdászok szerint a gazdaság további zsugorodását igazolja.
Az év első havában nem csupán az eladott árumennyiség csökkent valamennyi termékcsoportban, hanem az áruházak bevételei is kisebbek lettek a tavalyinál: 2010-ben 533 milliárd forintot, míg 2009-ben még 540 milliárd forintot hagytak a vásárlók a pénztáraknál. Az élelmiszereknél pontosan annyi volt a háztartások kiadása januárban, mint egy évvel korábban, vagyis 233 milliárd forint. Az áremelkedések miatt azonban a valóságban ez négy százalékkal kisebb mennyiséget jelent kilóban, literben, darabban mérve.
Az iparcikkeknél a 174 milliárd forintos év eleji bevétel hatmilliárd forinttal szerényebb a tavaly januárinál, mennyiségben viszont nyolcszázalékos visszaesést takar. Nem javult a helyzet a két számjegyű zuhanást produkáló tartós fogyasztási cikkek és a járművek piacán sem, ahogy az áremelések miatt már az üzemanyagból is csaknem tíz százalékkal kevesebb fogyott januárban a hazai benzinkutakon.
Az Országos Kereskedelmi Szövetség arra is felhívta a figyelmet: mindezek következtében januárban már húszezerrel kevesebb alkalmazottat számoltak a boltokban, mint az előző év elején, s úgy tűnik, egyelőre nem lélegezhetnek fel a kereskedelmi vállalkozások.
Vámos György főtitkár lapunknak arra is rámutatott, hogy az áfakulcs 2009. júliusi öt százalékpontos emelése alaposan hozzájárult ahhoz, hogy mostanra zátonyra futott a háztartások fogyasztása. A Pénzügyminisztérium korábbi tájékoztatása szerint ugyanis 2010 első két hónapjában a költségvetés áfabevétele 387 milliárd forint volt, ami tíz százalékkal több az előző év januári 351 milliárd forintnál.
– A növekménynek ugyanakkor az a szépséghibája, hogy az öt százalékpontos kulcsemelés alapján a bevételek összegét tekintve az áfabevételnek az idei első fél évben hozzávetőleg húsz százalékkal kellene növekednie, változatlan gazdasági teljesítmény mellett. Az áfakulcsemelés fele tehát eltűnt, feltehetőleg a feketegazdaságot hizlalja – magyarázta Vámos György.
Eközben élesedik a háború a bevételeikért harcoló vállalkozások között. A hideg- és a melegétel-utalványok beváltásának kérdése élesen megosztja a kereskedőket és a vendéglátósokat, főként, hogy januártól megváltozott az utalványok adózása. A kereskedőknél használatos hidegétel-utalványt 96 százalékos, míg a vendéglátásban beváltható melegétel-utalványt „csupán” 25 százalékos adó sújtja. Mivel utóbbival eddig sokan a meleg ételt árusító boltokban is fizettek a pénztárnál, az országszerte üresen tátongó vendéglősök fellázadtak, mondván, az utalvány nem pénzhelyettesítő eszköz. A Magyar Vendéglátók Ipartestülete szerint egyértelműen a hibás kormányzati politika vezetett oda, hogy a reálbérek csökkenésével a dolgozók jó része eredeti rendeltetésével ellentétben kénytelen a boltban való fizetésre és nem a napi meleg étkezésre felhasználni az utalványokat.
A kereskedők viszont amiatt zúgolódnak, hogy a magas adó miatt a hidegétel-utalványok lassan kikopnak a forgalomból. Holott 2009-ben az áruházláncok összforgalmának 5-10 százalékát tették ki a készpénzt helyettesítő eszközként használt bonok. A kereskedők ezért olyan javaslatot készítenek a leendő kormány számára, amely a személyijövedelemadó-törvény átdolgozásával egy egységes étkezési utalványt vezetne be, amelyet mindenfajta élelmiszerre és a meleg ételekre is be lehetne váltani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.