
origo.hu
Túlélt háborút, pestist és megszállást, de ma is mesél a múltról
Nemzeti stratégia. Bemutatták tegnap a Nemzeti stratégia a kábítószer-probléma kezelése 2010–2018 című kiadványt. A dolgozatban több mint száz intézkedésről van szó, a gyakorlati célkitűzések egyik fő pillére a megelőzés – közölte Portörő Péter, a Nemzeti Kábítószerügyi Koordinációs Igazgatóság vezetője. Elmondta: a megelőzésnek minden színtéren érvényesülnie kell, ahol a fiatalok elérhetők: egyebek mellett a családban, az iskolában, az interneten és a szórakozóhelyeken. Emellett fejleszteni kell a szenvedélybeteg-ellátó rendszereket, s a kábítószer-kereskedelem és terjesztés elleni fellépés hatékonyságának növelésére is szükség van – jelentette ki Portörő Péter.
Divatba jött a fájdalomcsillapítók, különösen a „Tilly” becenévre hallgató opiát fogyasztása a német fiatalok, elsősorban a bevándorlók gyermekei körében – írja internetes kiadásában a Frankfurter Rundschau. A fogyasztók arról számoltak be, a Tilidin, melyet eredetileg rákos betegek kezelésénél alkalmaztak, magabiztossággal, erővel tölti el őket, s a szexuális együttlét minőségét is javítja. A Tilly-fogyasztók zöme úgy tekint a pirulákra, mint hétköznapi gyógyszerre, s meggyőződéssel állítják: ők nem drogoznak. Pedig a fájdalomcsillapító fogyasztása a heroinéhoz hasonló függőséget, elvonás esetén hasonlóan erős tüneteket mutat. Túladagolása pedig légzésbénuláshoz, halálhoz vezethet.
Bár a fájdalomcsillapítók nem, de más gyógyszerek a hazai fiatalok körében is népszerűek. A legutóbbi felmérés szerint a 8-10. évfolyamos magyar középiskolások 12 százaléka életében legalább egyszer már vett be gyógyszert „élvezeti céllal”, melyre alkoholt ivott – közölte lapunkkal a Nemzeti Drog Fókuszpont szakértője. Varga Orsolya hozzátette: a nyugtatók ezzel a második legnépszerűbb „anyagnak” számítanak a fiatalok körében. Rácz József, a Kékpont Drogambulancia igazgatója a gyakorlatban is megtapasztalta ugyanezt.
– Elsősorban a fiatal lányok nyúlnak gyógyszer után; a fiúk inkább a marihuánát és az amfetaminszármazékokat választják – magyarázta a szakértő. Rácz szerint a családi gyógyszeresszekrényből, orvostól beszerezhető pirulák alkohollal fogyasztva a részegséghez hasonló állapotot idéznek elő, csak erősebb tüneteket produkálnak: nehézkes beszéd, dülöngélés, mozgáskoordinációs zavarok jellemzik a „betépett” fogyasztót, aki évek alatt a szer rabjává válhat. – A droghasználók számát tekintve hazánkban az unió más országainál kedvezőbb a helyzet, ám a nyugtatófogyasztás terén élen járunk – közölte Rácz József. Hozzáfűzte: bár Magyarországon nem „divat” a fájdalomcsillapítók kábítószerkénti fogyasztása, az USA-ban vagy Németországban már az utcán vannak ezek a szerek.
Túlélt háborút, pestist és megszállást, de ma is mesél a múltról
Tóth Gabit és Muri Enikőt gyalázzák azért, amiért Koncz Zsuzsát és Caramelt ajnározzák
Becsengetés előtt még lezavart egy gyors menetet a diákjával a szexéhes tanárnő
Egy már biztos: történelmi államfőválasztáson van túl Lengyelország
Péntek reggel elindult két nyíregyházi kislány iskolába, azóta sem tértek haza
Már egy biciklinél is olcsóbban adja az autót a Szegedre költőző kínai Byd
Itt a bejelentés a világháborúról, kiderültek a nyugati tervek, Kelet-Európa komolyan érintett
Hidegzuhanyként érte Hatadou Sakót Bruna de Paula érkezése – ezt látni kell!
Szivárványzászló helyett magyar és székely zászló lobogott az Andrássy úton + videók
Sokkolták a női címvédőt a Roland Garroson: Sinner állt ki ellene
Lengyel elnökválasztás: Itt vannak az első eredmények
Nagyképű edzője Budapesten alázta meg a magyar válogatott sportolót
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.