Kész tényként kezelik Németországban, hogy hazánk fővárosa mostanra a hamisított kínai portékák bázisává vált, vagyis a márkás termékek távol-keleti utánzatait a Budapesten élő kínai közösség teríti az európai piacon. Emiatt saját kormányához fordult a német ipar- és kereskedelmi kamara, hogy hozzon határozott intézkedéseket, mivel az olcsó hamisítványok súlyos csapást mérnek az ország gazdaságára, és a munkahelyek tömeges felszámolását vonják maguk után.
A kamara Info Rádió által idézett nyílt levelében arra hívja fel a figyelmet arra, hogy a kínai hamisítványok több milliárd eurós kárt okoznak a gazdaságnak, mivel a felmérések szerint a 35 évnél fiatalabb nemzedék csaknem fele szívesen vásárol olyan márkásnak tűnő árucikket, amelyről pontosan tudja, hogy nem valódi. Az érvek között szerepel az is, hogy a hamisított áruk után rendszerint nem fizetnek adót, ezért az állam jelentős bevételtől esik el. A kereskedelmi kamara a munkahelyek pusztulásáról is pontos adatokkal szolgál: a közelmúltban mintegy hetvenezer alkalmazott vesztette el az állását a Kínában gyártott utánzatok iránti kereslet felszökése miatt Németországban.
A távol-keleti feketeáruk évente legalább hat-hét milliárd dolláros iparágat képviselnek a világkereskedelemben, bár a piac forgalmát képtelenség pontosan meghatározni. A válság hatására még inkább elharapózott a hamis portékák kereskedelme, amelyek értéke továbbfolyik a feketegazdaságba, ami a pénzmosás és a korrupció növekedését vonja maga után.
Manapság nemcsak márkás és drágább divatcikkeket, cipőt, ruhát, órát hamisítanak, hanem egyebek mellett műszaki eszközöket, számítógép-alkatrészeket, gyógyszereket, kerékpárokat, sőt még papír zsebkendőt is. Idehaza a vámosok szinte havonta buktatják le a Távol-Keletről érkező szállítmányokat, mégsem sikerül felszámolni a virágzó feketepiacokat. A balliberális kormány az elmúlt években minden lehetőséget megadott Kínának, hogy termékeivel hazánkból épüljön be az uniós piacra. A környező országokkal összehasonlítva hazánkban él a legnagyobb kínai közösség, s a távol-keleti óriás jó ideje regionális elosztó-, gyártó- és logisztikai központként tekint Magyarországra, amihez minden segítséget megkap – nyilatkozta lapunknak többször is Huszty András, a két ország kereskedelmi kapcsolataiért felelős miniszterelnöki megbízott. Azzal kapcsolatban pedig, hogy van-e mód a feketézés megfékezésére, úgy fogalmazott: ha minden kamiont ellenőriznének, Pekingig állna a kocsisor. Ezzel lényegében megerősítette, hogy a magyar kormány tudtával terjednek hazánkból a kínai hamisítványok, ahogy azt tavaly decemberben Kusai Sándor pekingi magyar nagykövet is leszögezte lapunknak.
Napi balfék: Itt van Magyar Péter üzenete a nézőknek!