Lassan csak a bevétel magyar a Tescóban

Nem csupán az eladásra szánt árukészlet, hanem a multivállalat működéséhez szükséges eszközök beszerzését is kiszervezi hazánkból a Tesco – értesült lapunk. A jelenleg is zajló átalakítási folyamatnak több száz hazai cég látja kárát. Eközben kiderült: a válságos tavalyi évben több mint 30 milliárd forintot hízott a Tesco kasszája.

2010. 05. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár korábban csak a tartós élelmiszerek és az iparcikkek szlovákiai beszerzéséről szivárogtak ki hírek a Tesco háza tájáról, lapunk tegnap úgy értesült, olyan átszervezések zajlanak az áruházlánc magyarországi központjában, amelyek eredményeként már nem csupán az árukészletet, hanem a működéshez szükséges számtalan eszköz beszerzését is nemzetközi szintre emeli a multivállalat. Ez azt jelenti, hogy amíg eddig idehaza hirdették meg egyebek mellett például a munkaruhák, az iroda- és tisztítószerek, a bútorok, a számítástechnikai eszközök szállítását a Tesco számára, addig a közeljövőben ezeket a gyakran több millió forintos tendereket itthon már nem, csak az európai, valamint a nemzetközi fórumokon hirdetik meg. Forrásunk szerint ezzel több száz, ezen eszközök kereskedelmével foglalkozó magyar kis- és közepes vállalkozás esik el komoly megélhetési lehetőségektől, és legfeljebb csak a nagyobb cégek rúghatnak labdába a versenyelőnyben lévő külföldi társaságok mellett. Arról nem beszélve, hogy a határon túlról beszerzett eszközök után már a Tesco sem Magyarországon fizeti meg a forgalmi adót.
Eközben bebizonyosodott, nem lehet megelőzni a Tescót a magyarországi kereskedők bevétel szerinti rangsorában. A Nielsen piackutató vállalat 2009. évre szóló listájából ugyanis kiderül: miközben tavaly két számjegyű veszteséget szenvedtek el a lakossági spórolásban térdre kényszerült boltok, a korábbi évekhez hasonlóan ismét a Tesco produkálta a legmagasabb bevételt. A brit multilánc a tavalyelőtti 602 milliárd forintról tavaly 638,4 milliárd forintra növelte forgalmát, így csaknem százmilliárd forinttal előzi meg a rangsorban másodikként jegyzett CBA üzletláncot.
A hipermarketlánc ugyanakkor nem csupán a forgalma alapján vezeti a sort. Előkelő helyen szerepel például a Feketelista.hu civil honlap azon szégyenfalán is, amely a magyarországi törvények megsértését gyűjti össze. Eszerint a Tesco Globál Áruházak Zrt. munkavédelmi és munkaügyi hiányosságokért eddig tizenhárom alkalommal, összesen mintegy hatvanmillió forintnyi bírságot kapott. Emellett a versenyfelügyelet tízszer marasztalta el a céget a fogyasztók megtévesztéséért, a fogyasztói döntések tisztességtelen befolyásolásáért, illetve tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatért – összesen 294 millió forint büntetéssel. Ennél is jóval hosszabb a Tesco fogyasztóvédelmi bírságainak a sora: a hatóságok összesen negyvenhétszer marasztalták el a rendszeres visszaesőként elkönyvelt kereskedelmi céget.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.