Ezzel a gyanú szerint több mint 180 millió forintos kárt okozott. Az önkormányzati társaság vezetőjét meggyanúsították egy 2007-es előnytelen reklámszerződés ügyében is, ennek értékét a rendőrségi szóvivő nem tudta megmondani, azonban elmondta: a Fővárosi Főügyészségnél kezdeményezték Kovács Lajos előzetes letartóztatását. A BRFK előterjesztése szerint a vezérigazgató esetében fennáll a szökés, elrejtőzés, bizonyítékok megsemmisítésének, a büntetőeljárás meghiúsításának a veszélye. A nyomozók szintén gyanúsítottként hallgatták ki Gy. Zoltánt, aki a csepeli lakópark építésekor a beruházás vezetője volt, és közreműködött az előnytelen szerződés megkötésében. A férfi, aki szabadlábon védekezhet, a gyanúsítással szemben panasszal élt, de vallomást tett.
A BRFK gazdaságvédelmi főosztálya 2010. május 26-án egy magánszemély feljelentése alapján rendelt el nyomozást a Főtáv szerződése ügyében, akkor még ismeretlen tettes ellen.
*
Emlékezetes, a Hír TV Célpont című műsora számolt be elsőként arról, hogy a Főtáv vezérigazgatója, Kovács Lajos utasítására a fővárosi cég saját beruházásban végezte el egy csepeli lakópark bekapcsolását a távhőszolgáltatásba, sőt az önkormányzati cég meg is vásárolta (értéken felül) azt a társaságot, amelynek eredetileg el kellett volna végeznie ezt a munkát. A televízió bemutatott egy videofelvételt is, amelyen a csalás miatt évek óta körözött Joó Tibor azt mondta, hogy mielőtt 2007 végén kinevezték a Főtáv munka- és tűzvédelmi igazgatójává, megkereste a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) egyik munkatársa, és felajánlotta, hogy meg kell csinálni a Főtáv munka- és tűzbiztonsági átvilágítását. Elmondása szerint ezt ő hatmillió forint plusz áfáért elvállalta, majd a végzett munka után négymillió forintot át kellett adnia az NBH összekötőjének. Azt is állította, hogy a munka- és tűzvédelmi átvilágítás mellett a cég gazdasági átvilágításával is megbízták. A férfi az interjúban elmondta, hogy Kovács Lajos hozta össze a randevút, ahol Hagyó Miklós akkori MSZP-s főpolgármester-helyettessel találkozott, és ahol állítása szerint Hagyó azt kérte tőle, hogy a kiszámlázott 56 millió plusz áfából adjon vissza neki havi ötvenmillió forintot, Kovács Lajosnak pedig kétmillió forintot kellett volna adnia havonta, hogy működjenek a dolgok. Az ügyben akkor az NBH is vizsgálatot indított, a Főtáv vezérigazgatója pedig büntetőeljárásokkal fenyegette meg Joó Tibort és a Hír Televíziót.
Mint megírtuk, Kovács Lajos a kenőpénzre vonatkozó vádakat is visszautasította. Ugyanakkor a mostani gyanúsítás alapjául szolgáló ügyben elismerte: a Főtáv korábban 180 millió forintért szerette volna megvenni a félmilliós törzstőkéjű Murus Zrt.-t, amely helyett elvégezték a szóban forgó csepeli lakópark fűtési rendszerének kialakítását. A Főtáv akkor lépett akcióba, miután kiderült: a szocialista érdekeltségi körbe tartozó Murus csúszik a kivitelezéssel. A vezérigazgató megjegyezte: a vételárat 2010 márciusában 122,5 millióra csökkentették. A Hír TV viszont úgy értesült: nem márciusban, hanem májusban faragott a közműcég igazgatótanácsa a vételáron, miután többeknek gyanússá vált az üzlet. A Murus Zrt.-ben igazgatósági tagként dolgozott a Hagyó megbízható embereként ismert Gyarmati Zoltán, illetve az Agrobank korábban elítélt vezetője, Kunos Péter. A cég felügyelőbizottságában ült az ugyancsak Hagyó köréhez sorolt MSZP-s Élő Norbert, továbbá a BKV-lobbista Hatvani Szabó János.
A Célpont leleplező riportját követő napokban életveszélyesen megfenyegették Kisberk Szabolcsot, a Hír Televízió oknyomozó riporterét, akinek még családi házára is rálőttek ismeretlenek.
A Főpolgármesteri Hivatal egyelőre nem kívánt reagálni, Hardi Róbert, a Főtáv Zrt. SZDSZ által delegált felügyelőbizottsági (fb) elnöke közölte: egy korábbi vizsgálat a hírekben szereplő adatokkal ellentétben azt állapította meg, hogy az értékesítésnél nem volt aránytalanság. Tarlós István, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője ugyanakkor lapunknak kijelentette: nem csodálkozik, hogy a büntetőeljárások immár az összes szocialista irányítás alatt álló közszolgáltatót elérték. Szerinte az új fővárosi vezetés októbertől gyökeresen átalakítja majd a fővárosi társaságok működését.
Brutális csatornadíj? A Főpolgármesteri Hivatal szerint jövőre egyes számítások alapján akár száz százalékkal is meg kell emelni a jelenleg több mint 272 forintos csatornadíjat – derült ki tegnap a fővárosi pénzügyi bizottság ülésén. A csepeli szennyvíztisztító beruházása ügyében a testület Wertán Zsolt (KDNP) javaslatára elutasította, hogy a befektetők által vásárolt, és az önkormányzatnak négyszeres áron eladni kívánt iszapszállító teherautókat kifizessék. A francia befektetők valamennyi szerződésmódosítási követeléséről csak a jövő héten döntenek. (Sz. Zs.)
Meghalt egy ember a négyes-hatos villamos vonalán