Racionalizáció vagy félreértett privatizáció?

Ivády Vilmos
2010. 07. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Dr. Bene Éva július 14-én megjelent, az egészségügyi privatizációról szóló cikkéhez fűznék néhány észrevételt. Írása tények helytálló közlésével kezdődik, a szerző leírja, hogy a Semmelweis Egyetem a Kútvölgyi Klinikai Tömbben megszüntette a szülészet-nőgyógyászati fekvő- és járóbeteg-szakellátást, „átadva helyét a Maternity Magánklinika Kft.-nek”. Említi továbbá, hogy a „Kútvölgyiben már a fogászat is magánvállalkozásként működik”.
Az egyetem valóban megszüntette mind a szülészet-nőgyógyászati, mind a fogászati ellátást a Kútvölgyiben, amelyet az országos egészségpénztár (OEP) által biztosított finanszírozásból próbált fenntartani. Ebből következik, hogy ami megszűnt, az nem működhet tovább magánvállalkozásban, tehát a Kútvölgyi esetében semmilyen egészségügyi privatizáció nem történt, a privatizáció ugyanis nem más, mint állami vagy önkormányzati feladat (közfeladat) átvétele magánszolgáltatók által. Az egyetem a megszüntetett feladatot (az eddig oda járó betegek ellátási kötelezettségét) átadta az I. és a II. Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikáinak, a fogászatot pedig a fogorvos-tudományi karnak. Csak a felszabadult területet adta bérbe egészségügyi szolgáltatás céljára. Hogy miért pont szülészeti, illetve fogászati ellátás céljára? Azért, mert ezen szakmák esetében van reális esély bérbe vevőt találni a piaci kereslet alapján.
Egyetértek azzal, hogy az egészségügy nem válhat nyereségorientált iparággá, ezt a közfinanszírozás és az állami betegellátás szintjének javításával lehet kikerülni. A közpénzek magánszolgáltatókhoz történő áramoltatásával szemben az egyetem éppen az ellenkezőjét valósította meg: magánpénzeket vonunk be a közfeladatok finanszírozásába, akár 60-80 millió forintot is, kiegészítve a méltatlanul alacsony OEP-finanszírozást, ezzel is növelve betegeink gyógyulási esélyeit. Azaz a magánszolgáltatók úgy járulnak hozzá az egyetemi betegellátás finanszírozásához, hogy közben tőlünk egyetlen forintot sem kapnak a közpénzekből, az OEP-finanszírozásból.
A cikk azt sejteti, hogy a köz- és a magánellátás keveredése jó terepe a zavarosban halászásnak. Erről a Semmelweis Egyetemen, illetve a Kútvölgyi Tömbben szó sincs, nem kell senkinek 400 ezer forintért igénybe vennie a Maternity Kft. szolgáltatását azért, mert a Kútvölgyiben megszűnt a szülészet-nőgyógyászat. Ilyen ok-okozati kapcsolat nem létezik, még a felvetése is félrevezető.

A szerző a Semmelweis Egyetem gazdasági főigazgatója

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.