A kék Duna árát meg kell fizetni – ezt még idén tavasszal Ikvai-Szabó Imre SZDSZ-es főpolgármester-helyettes nyilatkozta lapunk kérdésére. A hivatalosan augusztus elsejével teljes üzemben működő csepeli szennyvíztisztító beruházása körül azonban egyre nagyobb a botrány: az uniós támogatású, összességében 200 milliárd forintot is meghaladó fejlesztésről a napokban már tájékoztatni sem volt hajlandó a városvezetés.
Információnk szerint Demszky Gábor főpolgármester újra látványos avatásra készül, a francia tulajdonú kivitelező próbaüzeméből átadná a létesítményt lényegében saját magának. Az FH Konzorcium többségi tulajdonában álló BKSZT Kft. a hatályos szerződések alapján négy éven át, azaz a következő ciklusban üzemeltetné a Duna vizét lényegében teljesen megtisztító művet. Miközben a beruházás a kivitelező többletkövetelései, műszaki problémák miatt még ma sem nyilvánítható elkészültnek, lapunk úgy tudja, a távozó politikai garnitúra a várhatóan jobboldali többségű új közgyűlés néhány hónapon belüli megbuktatását tervezi.
Akárcsak a fővárosi beruházások jelentős részénél, a csepeli szennyvíztisztítónál is hűtlen kezelés gyanújával nyomoznak a hatóságok. – Mint ahogy az MSZP– SZDSZ-s többség a Fővárosi Közgyűlés elől, úgy a városvezetés Budapest lakói elől hallgatja el a legnagyobb botrányt.
A korábbi hírektől eltérően nemhogy 70 százalékkal, hanem megválasztását követően szinte azonnal száz százalékkal kellene megemelnie a csatornadíjakat az új városvezetésnek – mondta lapunknak Wertán Zsolt kereszténydemokrata fővárosi képviselő. Szerinte a beruházás ezer sebből vérzik, és még az uniós támogatással, a beruházás 65 százalékával is baj lehet. Emlékeztetett: egyszer már megbüntették a fővárost közbeszerzési szabálytalanságok miatt. Akkor 40 millió eurót vontak el, amelyet egy későbbi határozat szerint a beruházás más elemeinél lehet felhasználni. Úgy tudjuk, a víz tisztításához szükséges lebegő elemek beszerzésénél tették ezt meg, csakhogy szakértők szerint a költségeknél nagyságrendi eltérés van.
Lapunk a részletekről kérdéseket tett fel a Főpolgármesteri Hivatal illetékeseinek, azonban lapzártáig nem kaptunk választ.
Nagy Márton: Külső tényezők húzzák vissza a magyar gazdaságot