Uniós forrásból létesülne laboratórium

Visszaadhatná a természettudományok, a fizika, a kémia és a biológia rangját az a ferencvárosi laboratórium, amelynek létrehozására az önkormányzat egy pályázaton az EU-tól remél több száz milliós támogatást. Ettől egyebek mellett a megszűnőfélben lévő felsőoktatási képzési formák megújítását várják.

2010. 07. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megmutatni, ami megmutatható – lehetne a mottója annak az uniós pályázatnak, amellyel a IX. kerületi önkormányzat a gyakorlatban is tenne a hazai természettudományos képzés megmentéséért. Mint Bácskai János (Fidesz), a városrész EU-pályázatokért felelős alpolgármestere lapunknak elmondta: a Leövey Klára Gimnázium bázisán olyan természettudományos laboratóriumot szeretnének kialakítani, amely újra megszerettethetné a diákokkal azt a területet, amelyre az emberiség gyakorlati léte a mai napig alapul.
A magyarországi közoktatás, különösen az egykor Nobel-díjasok sorát magából kitermelő fizikai és kémiai terület katasztrofális helyzetéről éppen a Magyar Nemzet számolt be a napokban. Szabó Gábor, a Szegedi Tudományegyetem rektora elsősorban a csökkenő óraszámokban, a tantárgyi reformokban és a kísérletek hiányában látja annak az okát, hogy a természettudományos tanárképzés lényegében megszűnt.
Miközben az elmúlt évtizedekben ötszörösére nőtt a felsőoktatásban részt vevők száma, tavaly fizikatanárnak hat, kémiatanárnak pedig egy vagy két fiatal jelentkezett.
Bácskai szerint Ferencvárosban, ahol egyébként hét egyetem van, az összes középiskolás használhatná azt a 300 millióból létrehozható labort, amelyben főként az érdeklődésüket vesztett diákoknak (a programban az érintett 13 kerületi intézmény tanulói vehetnének részt) mutathatnák meg a fizika, a kémia, a biológia és a környezetvédelem „mozgatórugóit”. A pályázatban az önkormányzat egy olyan komplex, összesen 40 fő befogadására alkalmas laboratórium, valamint egy húszfős konferenciaterem kialakítását vállalja, amely a pedagógusok továbbképzését is szolgálná. A létesítmény Genius tehetségközpontként segítené elő, hogy a természettudományos képzés visszakapja régi rangját, és az érintett szakokon nőjön az országos felsőoktatási tanulószám.
Ferencvároson kívül csaknem tucatnyian nyújtottak be pályázatot, mégis bíznak abban, hogy az ősszel várható értékelés őket hozza ki nyertesként, és 2012-től már működtethetnék ezt a hazánkban még újszerű kísérletező központot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.