Mindenkinek az lesz a legjobb, ha szépen csendben szétrohad ez a műemlék, amelyet majd ledózerolnak, és akkor megsokszorozódik ennek a közel három- hektáros hegyvidéki területnek az értéke – mondta a Magyar Nemzetnek egy magát megnevezni nem kívánó fővárosi informátor a XII. kerületi Szilassy út 3. szám alatti Istenszeme fogadóról. Belső forrásunk szerint a háború után gyermekotthonná alakított, tíz évvel ezelőtt életveszélyes műszaki állapotára hivatkozva bezárt épületet és környezetét nem véletlenül hanyagolták el: arra „tőkeerős befektetők” vetettek szemet, feltehetőleg lakópark építésére.
Hivatalosan senki sem ismeri el, hogy történelmi jelentőségű, a fővárosi önkormányzat tulajdonában álló műemlékünkre, ahonnan 1837-ben Kossuth Lajost hurcolták börtönbe, az enyészet vár. – A Haggenmacher-villaként is ismert épületet 2001-ben nyilvánították országos védettségű műemlékké, azonban a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) 2004-től vezetett hivatalos nyilvántartása szerint az elmúlt hat évben senki sem tett lépéseket, nem hoztak határozatokat, nem adtak ki kötelezéseket az ügyben – közölte lapunkkal a hatóság közép-magyarországi irodájának vezetője, Boór Judit. Kérdésünkre, hogy ezután is ölbe tett kézzel nézik-e a semmittevéssel elkövetett pusztítást, anynyit mondott: jelzésünk alapján eljárást indított, helyszíni bejárást rendelt el.
A fővárosi tulajdonról, amelyet „kiadóként” hirdet az önkormányzat cége, a Fiműv Zrt., értékbecslés nem található, azonban sokat elárulnak a Fimuv.hu, az Ingatlanok.hu, illetve az Ingatlan.com honlapokon a mai napon is megtalálható hirdetések. Ezek alapján a bérlésre kínált ingatlanért, a megnevezés szerint kétszintes és tízszobás, felújítandó kastélyért csaknem 2,1 millió forintot vagy 7500 eurót kérnének havonta. Az „összkomfortos” épület alapterülete 450, a teleké pedig több mint 8000 négyzetméter.
Lapunkat megkereste Bogdán Lajos vállalkozó, aki elmondta: ő is pályázott volna, de végül az eljárást megszüntették. Azóta tárgyalt már szinte mindenkivel, aki számít a fővárosnál, de csak falakba ütközött.
– Amióta konkrét számadatokkal álltam elő, csak hitegetnek. Műemléki szakértők, mérnökök számításai szerint az évtizedek óta pusztuló, elhanyagolt ingatlan épületének és parkjának felújítása legalább másfél milliárd forintba kerül.
A XII. kerületi képviselő-testület folyamatosan kéri a fővárost a terület átadására. Az első ilyen határozat 2001 novemberében született. A városrész korábbi alpolgármestere, majd polgármestere, a fideszes Mitnyan György az előző ciklusban fővárosi képviselőként folyamatosan interpellált a főpolgármesterhez többek között az Istenszeme fogadó ügyében. A volt SZDSZ-es Demszky Gábor ismétlődő elutasításait azzal magyarázta, hogy a felújítást, az újranyitást a városháza akarja véghezvinni. Azonban a fővárosi költségvetésben a munkákra, a működésre az elmúlt tíz évben egy fillért sem különítettek el.
Pokorni Zoltán (Fidesz), aki 2006 óta áll a XII. kerület élén, legutóbb idén június 30-án a főpolgármesterhez írt levelet az ügyben. – Az ingatlan önkormányzatunk részére történő ingyenes tulajdonba, vagy bármely jogcímen, 100 évre ingyenes használatba adását kezdeményezem. Az épület romos, a kert elvadult. A helyreállítást követően lakóotthont szándékozunk itt kialakítani, idősek, illetve 18 éven felüli értelmi fogyatékosok részére – írta a helyi képviselő-testület legutóbbi, 2009 februárjában hozott döntése alapján. A polgármester az ügy Fővárosi Közgyűlés elé terjesztését javasolta, továbbá jelezte: a XII. kerület az eljárás költségeit is vállalja.
A Főpolgármesteri Hivatal sajtóirodája szerint a hivatal vállalkozási ügyosztálya kapta meg Pokorni Zoltán levelét. – A XII. kerület kérése alapján előterjesztés készül, ami – tekintettel a nyári szabadságolások időszakára – legkorábban augusztus 16-án kerülhet a kabinet elé. Ennek állásfoglalása szerint kerül majd a Fővárosi Közgyűlés elé, mivel a döntést e grémiumnak kell meghoznia – írták kérdéseinkre. Váczi János, Pokorni kabinetfőnöke úgy vélekedett: kizárt, hogy a Zugligetbe lakópark épülhessen, mert a műemléket nem lehet lebontani, az erdőként nyilvántartott parkra nem lehet építési engedélyt kérni, és övezetátsorolást sem kezdeményezett senki.
A Stettner-majortól a gazdátlanságig. Ma is jól látható a mai Szilassy úti egykori Stettner-major határkövén az 1726-os dátum, mellette a monogram: ST., azaz Johann Stettner udvari tanácsos és főhadbiztos, az egyik első zugligeti földtulajdonos. Már az 1760-as években állt a későbbi Istenszeme nevű vendégfogadó, amely nevét a birtokon lévő, tengerszemre emlékeztető tavacskáról kapta. Az 1846-ban már a Kováts Zsigmond vállalkozó tulajdonában álló majorsági faépület porig égett. Kőből építették újjá, amelynek falára az 1999-ben elhelyezett emléktábla egy korábbi történelmi eseményre emlékeztet: „E házban, a hajdani Isten Szeméhez címzett fogadóban 1837. május 5-re virradó éjszaka tartóztatták le és hurcolták börtönbe az itt rejtőzködő Kossuth Lajost.” Még a Rákosi-korszakban is vigyáztak az épületre: 1949-től a Kossuth Nevelőotthon működött itt a nehezen kezelhető gyerekeknek.
Magyar Péter a brüsszeli elit embere, aki a saját hazája ellen dolgozik