Megszegte vagyonkezelési kötelezettségét a pusztazámori hulladéklerakóban keletkező gáz hasznosítására kiírt pályázat során Bielek Péter, és az ügylettel a gyanú szerint 70 millió forint vagyoni hátrányt okozott a Fővárosi Közterület-fenntartó (FKF) Zrt.-nek – tájékoztatta lapunkat a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) kommunikációs osztálya. A nyomozók adatai alapján a vezérigazgató annak tudatában írt ki 450 millió forint értékű pályázatot a szóban forgó gáz hasznosítására, hogy ismerte annak reális értékét, amely megközelítőleg 380 millió forint. – A feladatra szerződött kft.-vel az FKF végül pontosan 448,5 millió forint értékben kötött szerződést. A hiányzó 70 millió forint útjának megállapítása és haszonélvezőjének felderítése, büntetőjogi felelősségre vonása a nyomozás további feladata – hangsúlyozta a rendőrség.
A BRFK április 21-én, akkor még ismeretlen tettes ellen rendelt el nyomozást az FKF gazdálkodásával kapcsolatban. Most csak a Bielek Péter meggyanúsítása alapjául szolgáló közbeszerzési eljárást nevesítették, amely a legfrissebb adatok szerint sem felelt meg a hatályos jogszabályoknak. A vezérigazgató, aki panasszal élt gyanúsítása ellen, szabadlábon védekezhet.
Emlékezetes, a nyomozás elrendelése előtt egy nappal lapunk részleteket közölt Bielek Péter februári, rendőrségen tett tanúvallomásából. Eszerint a céget Hagyó Miklós volt MSZP-s főpolgármester-helyettes, illetve Demszky Gábor SZDSZ-es főpolgármester volt tanácsadója, Mesterházy Ernő kézivezérelte, ők szabták meg, kikkel kössenek szerződést, milyen közbeszerzési eljárásokat írjanak ki, mely ügyvédi irodákat bízzák meg a legzsírosabb munkákkal. A vezérigazgató akkor kiemelte: az egyik tender győztese hetvenmillió forintot visszajuttatott a városházára. Hivatalosan meg nem erősített információnk szerint ez az összeg a büntetőeljárásban konkrétan szereplő pusztazámori szerződésből hiányzó pénz.
A tanúvallomásban nevesített Hagyó és Mesterházy a BKV-nál a Központi Nyomozó Főügyészség által folytatott nyomozásban bűnszervezetben elkövetett bűncselekmények miatt gyanúsítottak. Az előzetes letartóztatásban lévő Hagyó egyébként a napokban az általa indított rágalmazási perben magánvádlóként lépett fel lapunk újságírója és a Hír TV riportere ellen, mert nyilvánosságra hoztuk a fent idézett vallomást.
Demszky Gábor a botrány kitörése után először azt állította, nem tudott a közműcégeknél zajló kézi- vezérlésről, később viszont arra hivatkozott, hogy a fővárosi cégek vezetői, köztük Bielek megkeresése nyomán 2008-ban levélben szólította fel Hagyót: vegye elejét a társaságoknál megjelenő „közvetítők” további kéréseinek.
A Főpolgármesteri Hivatal nem kívánt reagálni a legújabb fejleményekre. Az FKF Zrt. felügyelőbizottsági elnöke, a szocialista Szaniszló Sándor viszont közölte: ha szükséges, a jövő héten összehívja a testület rendkívüli ülését. A korábbi belső vizsgálatok a gázhasznosítási pályázatról megállapították: a kiírók „rugalmasan” alkalmazták a törvényi előírásokat.
Bagdy Gábor (KDNP), a fővárosi gazdasági bizottság tagja már többször kifejtette, hogy csak a nyomozó hatóságokban lehet bízni.
Gyanúsított az FKF-vezér
Hűtlen kezelés megalapozott gyanújával hallgatta ki a rendőrség a napokban az FKF Zrt. vezérigazgatóját a fővárosi cég egyik szerződése ügyében – erősítette meg lapunknak a Hír TV információját a Budapesti Rendőr-főkapitányság. Bielek Péter, aki hónapokkal ezelőtt még tanúként azt állította, a cégtől tízmilliók juthattak vissza a városházára, szabadlábon védekezhet.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en