A fővárosi BKV-s vizsgálóbizottságban történtekhez kísértetiesen hasonló forgatókönyv alapján állták útját tegnap a fővárosi MSZP és az SZDSZ képviselői annak, hogy a Fővárosi Közgyűlés elé kerülhessen az a jelentés, amelynek adatai alapján három nagyberuházásnál közel 60 milliárd forintnyi lehet az állam és az önkormányzat vesztesége. Bagdy Gábor (KDNP), a nagy értékű beruházások vizsgálatára létrehozott bizottság elnöke aláhúzta: általánosságban megállapítható, hogy törvénysértések, politikai ráhatások, szakmai előkészítetlenség, szervezetlenség és ellenőrizetlenség vezetett ahhoz, hogy a fejlesztéseknél elképesztő mértékű költségnövekedések és határidő-túllépések történtek, a fejlesztések rendre csúsznak vagy éppen el sem kezdődhetnek. Bagdy közölte: a leszavazások ellenére a teljes jelentést benyújtja a Fővárosi Közgyűlés elé, tájékoztatásul.
A tegnapi bizottsági ülésen részt vevő, egyetemi tanárokból álló szakértői csoport megerősítette a lapunk által korábban bemutatott jelentéstervezet főbb megállapításainak valóságtartalmát annak ellenére, hogy nem kapták meg a fővárostól a pontos adatokat. Kidolgoztak egy pénzügyi-matematikai módszert. A Margit hídnál egyértelművé vált, hogy a jelenleg több mint 30 milliárd forint keretű beruházásnál azért szavaztattak meg 13 milliárd forintot, hogy a közvéleményt, a képviselőket, elsősorban az EU-t megtévesztve, hatmilliárd forintos támogatásra tehessenek szert. A Kossuth térre tervezett, de a botrányos előkészítés miatt végül elhalasztott mélygarázsépítésre 290 millió forintot fizettek ki.
A jelenleg 537 milliárd forintosra becsült 4-es metró esetében a jelentésként kidolgozott több száz oldalas anyagot, amely részletesen bemutatja, hogy miként duplázódtak meg a költségek, az MSZP és az SZDSZ képviselői lesöpörték az asztalról. A szocialista Andó Sándor tegnap azt feltételezte: az unió által szabálytalanságok miatt elvont 56 milliárd forintot majd „visszakapjuk a második szakaszra”, így az nem is kár.
Meghalt egy ember a négyes-hatos villamos vonalán