Aszpirin a válságra, mellékhatásokkal

Ellentmondásba került önmagával a Nemzetközi Valutaalap (IMF), mert míg hazánknak megszorításokat javasol, a világgazdaság egészét tekintve ugyanebben látja a gazdasági növekedés legnagyobb kockázatát. A lapunknak nyilatkozó szakértő szerint  az IMF-recept „mellékhatásai” miatt nem a valutaalap tanácsaival, hanem az egészséges gazdasági szerkezet kialakításával, a spekulációból eredő nyerészkedés leállításával kellene foglalkozni.

Nagy Vajda Zsuzsa
2010. 09. 19. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A pénzpiac érdeke a megszorítás. Nem a költségvetési megszorítások jelentik a megoldást a gazdasági válságra – mondta Joseph Stiglitz Nobel-díjas közgazdász a budapesti Közép-európai Egyetemen tartott előadásán a héten. A Columbia Egyetem professzora elhibázottnak nevezte az Európában elterjedő megszorító jellegű gazdaságpolitikát. A költségvetési nadrágszíjhúzás csak a piac egyes szereplőinek, egészen pontosan a pénzügyi piacnak kedvez, azoknak az embereknek, akik miatt a válság kialakult – számolt be Stiglitz előadásáról az MTI.


A Nemzetközi Valutaalap által javasolt megszorítások nem állnak Magyarország érdekében. Az ilyen politikailag kivitelezhetetlen és gazdaságilag káros recept csak a jelenlegi kormány lejáratását és a gazdasági recesszió mélyítését szolgálná – írta George F. Hemingway a Népszabadság tegnapi számában. A magyar származású amerikai ügyvéd szerint az Egyesült Államok kormánya sem az IMF tanácsai szerint jár el, hanem gazdaságélénkítésbe kezdett, tehát „az Orbán-kormány kételkedő hozzáállása a valutaalap gyógymódjához nem valami amatőr megközelítés”.
Nem csoda, hogy az IMF megszorító receptjét egyre többen kritizálják, ugyanis magának a nemzetközi pénzintézetnek a vezetősége is elismerte az általa javasoltak kockázatait. John Lipsky vezérigazgató-helyettes a hét végén arról beszélt, hogy a világgazdasági fellendülés legfőbb hátráltatója az, hogy a kormányok felhagynak a gazdaság költségvetési-pénzügyi támogatásával és csökkentik az államháztartási hiányokat. Ám felmerül a kérdés, akkor miért erőltetik rá a kormányokra ezt a gyakorlatot.
– Az IMF beavatkozásának negatív következményeit a korábbi évek gyakorlatából jól ismerjük. John Lipsky megszólalásában csak az az újszerű, hogy most már a valutaalap vezetői is beszélnek a hátulütőkről – jegyezte meg a témában a Magyar Nemzetnek Varga István gazdasági szakember. Továbbra sem foglalkoztatja a valutaalap döntéshozóit azonban az, hogy mire lenne szükség az emberek életminőségének javításához, s pont ez a probléma. „A valutaalap mindig a következményekről beszél, vagyis a hiányról, az okokat soha nem említi, mert abban neki is szerepe van” – hangsúlyozta a szakember, aki évtizedek óta kongatja a vészharangot az erőn felüli eladósodás és a külföldi érdekeket szolgáló privatizációk, pénzügyi műveletek ellen.
Varga István szerint miután az Orbán-kabinet egyértelművé tette, hogy az ország gazdasági szempontból a saját útját kívánja járni, azzal kellene foglalkozni, hogy lebontsuk az egészséges gazdasági szerkezet útjában álló akadályokat. Miközben „a pénzpiac élvezkedik a terhünkre”, a tanárok bérének reálértéke folyamatosan csökken – ez az igazi probléma, és nem az, hogy a valutaalap visszakapja-e kamatostól a nekünk kihelyezett hitelt, emiatt ugyanis felesleges aggódnia. Nem az egészségügy kerül sokba Magyarországon, mint ahogy azt az IMF küldöttei hangoztatják, hanem a pénzpiacokon keresztül az árfolyamokkal való spekulálás csapolja meg az állami pénzeket – mutatott rá Varga. Ezért az IMF-et – ha már ilyen ellentmondásosan nyilatkozik – abban érdemes meghallgatni, hogy a megszorító politika a növekedés gátja, s mellőzni tanácsait a mgszorításokkal kapcsolatban. Ez nem azt jelenti, hogy fegyelmezetlenül költekeznie kellene az országnak. Az IMF-irányvonaltól való eltérés abban nyilvánulhat meg, hogy nem a valutaalap, hanem az ország kormánya dönti el, mire érdemes költeni és honnan lehet megspórolni a pénzt.
A fentiekben említett George F. Hemingway – bár Vargával egyformán vélekedik azzal kapcsolatban, hogy helyesen tette Magyarország, amikor az önállóság mellett döntött – úgy látja, számos ország gazdaságát kedvezően befolyásolták a valutaalap beavatkozásai. Mára azonban az ügyvéd szerint kifogytak a megoldásokból, mindenre „az aszpirint” ajánlják, így ha az új kormány stratégiája sikerrel jár, majd az elsők között lesznek, akik üdvözlik; ez biztosítja ugyanis, hogy visszakapják a kölcsönöket kamatostól. Így legyen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.