Te tetted ezt, főpolgármester!

2010. 09. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A négyes metró, a Margit híd és a Kossuth tér beruházásainak vizsgálatából levonható következtetések is elegendők lehettek volna ahhoz, hogy kapákkal, kaszákkal zavarják el Demszkyt oda, ahova való. A hatvanmilliárdosra becsült károkozáson túl egy szakértői csapat is megnevezte a bajok fő okát: az előkészítetlenséget, a szervezetlenséget, az ellenőrzés és a személyi felelősség hiányát, a törvénysértéseket, a politikai ráhatásokat.
Volt esélye, hogy húsz év után felemelt fejjel távozzon a főpolgármesteri székből – ezt Demszky Gáborról csaknem egy évvel ezelőtt mondta egy volt párttársa, aki sokáig hű kiszolgálója volt a városháza hatalmi politikájának. Budapest első embere azonban az elmúlt két évtizedben az előtte álló lehetőségek közül szinte mindent eljátszott. Neki ma már édes mindegy, hogy a fővárosi nagyberuházások vizsgálatának elkészült jelentéséből kiolvasható hatvanmilliárd forintnyi, annál némileg kevesebb vagy akár jóval több anyagi kár lesz a végleges eredmény. De nekünk, budapestieknek, adófizető polgároknak és még életünkben polgári létre, jobb életminőségre és életszínvonalra vágyakozóknak nincs több eltékozolni valónk. „Csupán” három önkormányzati nagyberuházás, a négyes metró építése, a Margit híd felújítása és a Kossuth téri mélygarázs történetéből levonható következtetések is elegendők lehettek volna ahhoz, hogy a fővárosiak elzavarják Demszkyt oda, ahova való.
Mert mire is derült fény ebből a részleges fővárosi leltárból, amelyet – a városháza szemétdombján még ma is kapirgáló – MSZP-s és SZDSZ-es képviselők a vizsgálóbizottságban még most is leszavaztak, elutasítottak? A becsült károkozáson túl egy egyetemi tanárokból, matematikusokból és közgazdászokból álló szakértői csapat is megnevezte a bajok fő okát: az összességében több száz milliárdos fejlesztések szakmai és jogi előkészítetlenségét, a munka szervezetlenségét, az ellenőrzés, a személyi felelősség hiányát, és ami mindebből következik, a törvénysértéseket, a politikai ráhatásokat, a sugallástól egészen a kézi vezérlésig. Mi is lenne egy választott főpolgármester dolga, ha nem a fentiek megvalósítása, illetve megakadályozása? A liberálisnak kikiáltott Demszkyt viszont mindig is csak a hatalom érdekelte, a fényben fürdőzés, a horvátországi nyaraló vagy éppen a brüsszeli és párizsi utak. Ezekről a passziókról már régóta tudunk, Budapest népe mégis újra és újra elnézte ezeket, egy része inkább hitt a „világvárost építünk”, „épül már a négyes metró”, „Podmaniczky báró újra itt van közöttünk” szlogeneknek, vagy a korántsem ennyire magasztos suttogó propagandának. Ennek vége. Húsz év eltelt, és a korrupciós ügyek sokasága felnyitotta az emberek szemét. Sem kasza, sem kapa nem kell ahhoz, hogy végleg túllépjünk a balliberális rezsimen, elegendők a demokratikus választások.
Alig másfél hónap múlva ismét a szavazófülkékben tehetünk pontot e történet végére is. A jelenlegi főpolgármester az idén már nem indul. Azt, hogy hova megy, pontosan nem tudjuk. Ő maga boldog nyugdíjasévekre számít, memoárt írna, politikát elemezne. Hogy ezt lakhelyén, Budakeszin, esetleg kedvenc városában, Párizsban, az isztriai Kusariban vagy netán a BKV-ügyben már lebukott volt szocialista helyettese, Hagyó Miklóssal szomszédos cellájában teszi-e, nem tudjuk. Azt sem, hogy boldogságának része lesz-e a lelkiismereti számvetés, mint ténykedését lezáró „projekt”. A rendőrök, az ügyészek, majd a bíróságok dolga, hogy eldöntsék, csak tanú marad-e a távozó városvezér, kimutatható-e tényleges vagyoni hátrány, s ha igen, a károkozó szándékossága vagy hanyagsága volt-e a meghatározó. Egy biztos: a főpolgármester cselekedeteinek és mulasztásainak következményei itt maradnak, és azok súlyosak lesznek. Ezt megerősítette Tarlós István, a Fidesz–KDNP főpolgármester-jelöltje is, aki szerint a városvezetés által okozott kár akár nagyságrendileg nagyobb lehet a kimutatott hatvanmilliárd forintnál. A leszavazott vizsgálati jelentésről pedig csak annyit: ugyanez történt a közpénzből fizetett BKV-s végkielégítések, tanácsadói szerződések, ügyvédi megbízások felelőseinek feltárására létrehozott bizottságban.
Láss csodát, a Központi Nyomozó Főügyészség folytatta nyomozásnak már tizennyolc gyanúsítottja van. A különösen nagy értékre elkövetett hűtlen kezelés, hivatali visszaélés, csalás és egyéb bűncselekmények miatt eljárás alá vontak között ott találjuk a nemrég még nagy hatalmúnak hitt, most előzetes letartóztatását töltő Hagyót, továbbá Demszky Gábor volt főtanácsadóját, bizalmasát, a létező szocializmus tükörképeként működtetett, de valójában nem létező liberalizmus vegykonyhájának egyik háttéremberét, Mesterházy Ernőt.
A Magyar Nemzet a napokban bemutatta a négyes metró néhány év alatt megduplázott költségű, és ma már a hatszázmilliárdos végösszeget közelítő, de ránézésre soha el nem készülő beruházásáról, a Margit híd két hét alatt tizenhárom milliárdról harmincmilliárdra növesztett, de még mindig csúszó felújításáról, valamint az elhalasztott, de már 300 milliós összeggel kistafírozott Kossuth téri mélygarázsépítésről készült jelentést, amelyet történetesen a vizsgálóbizottság – a demokráciákban egyébként a világon mindenütt – ellenzéki elnöke nyújtott be. A tervezetet elkaszáló szocialista és a papíron még mindig szabad demokrataként jelzett képviselők érdemi érvekkel nem álltak elő. Az említett bizottsági ülésen egyet is értettek azzal a megállapítással, hogy „nem jutottunk volna ide, ha ilyen beszélgetéseket, vitákat folytatunk a beruházások megkezdése előtt”. A fideszes Wintermantel Zsolt érzékletesen ecsetelte, hogy amikor vagy hat éve a metróépítés konkrét lépései kerültek terítékre, rengeteg kérdés adódott. Ezek többségét fel is tették Demszky Gábornak, aki válasz helyett a kérdezőkre mordult: akarod vagy nem akarod a metrót, igen vagy nem? Ha kérdezel, akkor a metró ellensége vagy! Így volt-e pontosan vagy a főpolgármester talán egy kicsivel árnyaltabban fogalmazott? A lényeg, hogy ez a mentalitás nem is annyira a Kádár-korszakot, inkább a Rákosiét idézi: „aki nincs velünk, az ellenünk van”. A városházán, különösen az elmúlt négy évben történtek viszont a húszas évek Amerikáját hozták vissza, ám Robert de Niro vagy Al Pacino helyett a darabot igazi ripacsok játszották, színpadi kellékeik között negyven deka párizsival és milliókkal teletömött nokiás dobozokkal.
A Magyar Nemzet cikke után szinte naponta nyilatkozik ilyen-olyan illetékes az ügyben, legutóbb a városházán hírmondónak maradt, utolsó SZDSZ-es főpolgármester-helyettes. A közszolgálati televízió híradójában a témában készített tudósítás végén a riporter közölte: „Ikvai-Szabó Imre cáfolta, hogy károkozás történt”. Demszky helyettese meg sem szólalt, nemhogy több dossziényi iratanyaggal a hóna alatt a vizsgálat ellenkezőjét bizonyította volna. Ismét csak kérdezni kell. Mit csinált pontosan Ikvai-Szabó Imre?
A Demszky-érában a Fővárosi Önkormányzatnál nem emlékszem hatalmi vagy hivatali szereplőkre, akik bármit is cáfoltak vagy bizonyítottak volna. Ez volt a lényeg, az elkenés. Eddig. A hatóságok a BKV-ügyek mellett nyomoznak a négyes metró, a metrókocsi-beszerzés, a Margit híd, a csepeli szennyvíztisztító, az útfelújítások, a gyógyfürdők, az FKF, a Főtáv, a Főkert ügyeiben. Az Állami Számvevőszék pedig fél éven belül megkezdi a Fővárosi Önkormányzat átfogó, visszamenőleges vizsgálatát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.