Bűnügyi akciófilmek jeleneteit is forgathatnák Újbudán: a volt SZDSZ-es alpolgármester gyanúsított egy ingatlanügyben. Az MSZP-s polgármester menekült az idézés átvétele elől, de a választás másnapján mégis gyanúsítottként hallgatják ki. Egy másik szocialista képviselő már hónapok óta előzetes letartóztatását tölti a vesztegetési ügyben. Ha vasárnap győz, előfordulhat, hogy át sem tudja venni a hivatalt?
– A hatóságok nyomoznak, ez az ő feladatuk, és nem is kevés: a Molnár-, a Lakos- és a Wieszt-ügyek mellett büntetőeljárás van folyamatban az egészségügyi Gyógyír Kft.-nél, a Hadik kávéház épületének felújításánál is. Ne felejtsük el azonban Krausz Csaba ügyét sem, aki a Zuschlag-per ötödrendű vádlottjaként lemondásra kényszerült. A nyomozások mennek a maguk útján, de mi nem várhatunk az átadás-átvétellel. Haladéktalanul átnézzük, kivizsgáljuk azokat az egyéb korrupciógyanús, pénzherdálást jelentő ügyeket, amelyekben meg kell tennünk a szükséges jogi és egyéb lépéseket, hogy mielőbb hozzáláthassunk a tényleges munkához.
– Ismer ön valakit, aki többet tett Újbudáért, mint Molnár Gyula?
– Ez a mondat a szocialista polgármester egyik plakátján olvasható. El kell ismerni, Újbuda megismertetéséért negatív értelemben sokat tett. Első feladatunk lesz Budapest legnagyobb kerülete megtépázott hírnevének a helyreállítása, ha kiderül: milyen örökséget hagyott ránk az MSZP-s városvezetés.
– Bár önéletrajza szerint húsz éve végez közéleti tevékenységet, a széles közvélemény előtt szinte ismeretlen Hoffmann Tamás neve. Ön mit tett eddig a XI. kerületért?
– Még 1989-ben a helyi ellenzéki kerekasztal munkájában vettem részt. Innen ered közéleti, politikai érdeklődésem. Büszke vagyok arra, hogy az első szabadon választott XI. kerületi képviselő-testület tagja lehettem 1990-ben. Azóta képviselőként vagy bizottsági tagként, de folyamatosan részt vettem a munkában. Az elmúlt négy évben az egészségügyi bizottságban szembesültünk először azokkal a visszaélésekkel, amelyek országos botránnyá váltak, és amelyekben az MSZP-s polgármester maga is arra kényszerült, hogy feljelentést tegyen.
– Ha lezárják az önkormányzat korrupciógyanús ügyeinek a korszakát, és sikerül helyreállítani a működést, mit szeretne tenni?
– Előbb azt veszem sorra, hogy mi nem történt az elmúlt években, pedig megígérték az itt élő embereknek. Főként a 4-es metróra gondolok, amely annak ellenére nem épült meg, hogy Molnár Gyula egy ideig még „metróbiztos” is volt. Az MSZP sokáig még azt a kezdeményezést sem támogatta, hogy legalább a tervezés szintjén meghosszabbítsák a metró vonalát a Budaörsi úti virágpiacig, pedig naponta csaknem 60 ezer autó közlekedik a kerület és a főváros környéki települések között. Bár a kerületvezetés álláspontja végül megváltozott, az elmúlt nyolc évben teljes városrészeket bénított le a metróépítkezés: le volt zárva az egyik legforgalmasabb Fehérvári úti szakasz, és ilyen a Móricz Zsigmond körtér, amelyet már többször is átadtak, majd újra lezárták és átépítették. A körtér központi épülete, a „gomba” felújítása PR-akcióvá silányodott. Az egykori népszerű találkozóhelyet ma építési háló fedi, de nem csinálnak ott semmit. A már említett Hadik kávéházat háromszor adta át a polgármester, ma már üzemel, de nem az eredeti formában.
– Milyen konkrét lépéseket tervez győzelme esetén?
– A metró meghosszabbításáról hivatalosan még nincs döntés, ezt sürgősen napirendre kell tűzni. Az 1-es villamos átvezetését a Fehérvári útig – a Városi és Elővárosi Közlekedési Egyesület és az ellenzék kezdeményezésére – végül többéves huzavona után elfogadta a főváros, de a beruházás megvalósítása elmaradt. Még fontosabb lenne, hogy a villamospályát elvigyük egészen az Etele térig, mert ha egyszer lesz metró, itt olyan csomópontot kell kialakítani, ahova az elővárosi vasút is bejönne, és a metróra az autókból át lehetne szállni. A jelenlegi, alig háromszáz férőhelyesre tervezett parkoló helyett többezernyi autó tárolására alkalmas létesítmény kellene. Reményeim szerint ezeket a problémákat Tarlós István leendő főpolgármesterrel közösen fogjuk majd megoldani.
– Ehhez még vasárnap meg kell nyerni a választást. Egyes vélemények szerint itt még mindig mozog a léc…
– Tavasszal megtörtént az, ami országosan is a legtöbb helyen hozzásegítette a kétharmadhoz a Fidesz–KDNP-t. Simicskó István tizenhat év után éppen a 16. számú választókerületben győzte le Molnár Gyulát. A választókkal való találkozásokon, a fórumokon végig azt éreztem, hogy nagyon nagy a változás iránti igény. Optimista vagyok, és hiszem, hogy október 3-án megkapjuk a szükséges többséget. Az itt élő emberek is látják, hogy a kormány megtette azokat a lépéseket, amelyeket ígért, többek között radikálisan csökkentette a politikusok számát.
– Milyen további választói igényekkel találkozott még a kampányban?
– Elsősorban a közbiztonság javítását, a rendőrség megerősítését kérték. A rendőrség létszámát növelni kell, és ezt Pintér Sándor belügyminiszter meg is ígérte. Az általános közrend megteremtését azonban nem várhatjuk csak ettől. Van közterület-felügyeletünk, de olyan kis létszámmal üzemel, hogy tevékenységük alig látható. Égető probléma a bölcsődei és óvodai helyek bővítése, tornaszobák, sportudvarok kialakítása is. A kerület folyamatosan fejlődik, vannak olyan új részei, ahol a fejlesztések mellett ez az infrastruktúra-növelés elmaradt, nincsenek ilyen intézmények.
– Ehelyett több iskolát bezártak a kerületben.
– Az oktatás visszafejlesztéséhez vezető lépések már 2003-ban elkezdődtek, amikor Molnár Gyula átvette a kerületet. A bezárások, az összevonások folytatódtak 2007-ben is, alapvetően a középiskolai oktatásban. Azonban még nem teljesen visszafordíthatatlan ez a folyamat. Minden erővel azon leszek, hogy az eddigi oktatási koncepciót felülvizsgálja az új képviselő-testület.
– Anyagilag milyen örökségre számít, lesz-e pénz a kasszában?
– Újbuda nincs jelentősen eladósodva. Arra viszont én is kíváncsi vagyok, hogy az átgondolatlan gazdálkodás miatt milyen bevételektől esett el az önkormányzat, mennyit bukott a gyanús ügyleteken. Pontos képet csak az átadás-átvétel után láthatunk majd.

Amikor a fiúk vödörrel jártak locsolkodni – fotókon a régi idők húsvétjai