Ügyfeleink kevesebb mint fele fizette be a múlt évben pontosan a villanyszámlákat – jelentette ki tegnap sajtótájékoztatón kérdésünkre Pál Norbert, az E.ON Energiaszolgáltató ügyvezető igazgatója, hozzátéve, hogy aki az idén valamennyi alkalommal időben egyenlítette ki a számláját, azok számára egy évig 10 százalékkal csökkenhet a villanyszámlába épített energiadíj. Mint kifejtette, ez a kedvezmény – amelynek eléréséhez az arra jogosultaknak november 30-ig kell regisztrálniuk magukat – a végfelhasználói árban mintegy 5-6 százalékos csökkenést jelent. – Ezáltal egy átlagos háztartás számára a következő 12 hónap alatt 4000-5000 ezer forinttal csökkenhet a villanyszámla végösszege – mutatott rá Pál Norbert.
Az ügyvezető igazgató kitért arra is, hogy a kedvezménnyel gyakorlatilag az adott fogyasztóra eső szolgáltatói árrésről mondanak le. (Ez ma az egyetemes szolgáltatás hatóságilag szabályozott keretein belül kilowattóránként 1,98 forintot tesz ki.) Ugyanakkor megjegyezte, a fizetések elmaradásából adódó kintlevőségeik mértéke 2008-ban 29 százalékkal, 2009-ben pedig további 17 százalékkal növekedtek. Pál Norbert szerint a megugró számok egyik oka a gazdasági válság. A másik viszont a jogszabályi háttér, ami miatt a védendő fogyasztók esetében az év leghidegebb hat hónapjában nem lehet kikapcsolni az áramszolgáltatást. – Az ellátócégeknek semmifajta eszközük nincs, ezért az érintett fogyasztók hatalmas adósságokat halmoznak fel ebben az időszakban – húzta alá a szakértő.
Pál Norbert hangsúlyozta, nem új szabadpiaci csomagról van szó, ez csupán egy kedvezmény az egyetemes szolgáltatásban részt vevők számára. Viszont más szolgáltatótól érkező fogyasztók számára egyedi ajánlatot tudnak adni.
Vége a gázszőkítésnek? Átfogó ellenőrzést indított a PB-gáz-forgalmazást végző vállalatoknál a Magyar Bányászati és Földtani Hivatal az illegális magán- és közületi tevékenységek felszámolására. Ennek első „áldozata” a gázpalack-forgalmazással foglalkozó, szlovákiai bejegyzésű 1. SPS vállalat, amelynek engedélyét be is vonta a hatóság. Kiderült ugyanis, hogy a cég megtévesztette a hivatalt, nem rendelkezik Szlovákiában engedélyezett töltőüzemmel, és a PB-gáz-fogyasztókat súlyosan veszélyeztetve, lejárt biztonságtechnikai engedélyű palackokat töltött meg magyar cseretelepeken.

Tankcsapda: íme a harmadik tag: „Ő az igazi”