Kötelezően teljesített alaplőgyakorlat

Bár Egervári Sándor szövetségi kapitány egy nappal a San Marino–Magyarország labdarúgó Európa-bajnoki selejtező előtt elárulta, hogy az 1-0-s győzelmet is elfogadná, csapatunk 3-0-ra nyert Serravalléban, a futballt szabadidős tevékenységként űző házigazdákkal szemben. Válogatottunk így hét mérkőzés után 12 pontos, ám ha a 2. helyről ábrándozik, szeptemberben nem egy, de akár „fél” nullra végre le kellene egyszer győznie a tegnap a finneket Ibrahimovic triplájával 5-0-ra letarolt svédeket.

Ballai Attila
2011. 06. 17. 22:00

Nyilatkozatok. Egervári Sándor: „Megérdemelt papírforma-győzelmet arattunk, amit nem is kell nagyon túlragozni. Örülök, hogy a játékosok a szezon végén is így pörögtek, de mivel a támadó harmadban pontatlanok voltunk, kicsit megnehezítettük a saját dolgunkat.” Juhász Roland: „A vezetés megszerzéséig tartott a mérkőzés. Addig is domináltunk, de az első gól feloldotta a görcsöket. A San Marinóhoz hasonló csapatok elsajátítják a futball tanulható elemeit, így évről évre nehezebb dolgunk lesz ellenük.”

Ama szent életű remete, aki a hagyomány szerint 301-ben megalapította San Marinót, 1700 év elteltével sem érezte volna magát idegenül hazájában, a serravallei stadion lelátóján, fél órával a meccs előtt, ugyanis élő emberfia ekkor még elvétve tűnt fel ott. Mármint a hazai tribünön, mert a vendégszektort félig megtöltötték a magyarok, akiknek egy része a zászlók és feliratok alapján a vasárnapi, balingeni női kézilabdameccsről ruccant át. Szurkolóink hamarosan fel is robbantották a miniállam történetének talán első petárdáját, mert felzaklatta őket, hogy himnuszunk a „Ha küzd ellenséggel” elhangzása pillanatában félbeszakadt.
A hazaiak mutatványai azonban sokakat kárpótoltak, hiszen Della Valle rögtön a kezdés után úgy kezezett, hogy precízen felkaron rúgta magát – a tizenegyes elmaradt –, majd a 9. percben Benedettini buksijára esett a labda, ami annyira váratlan fejlemény lehetett számára, hogy rajzfilmfigura módjára, riadtan kapkodta a fejét, eközben Németh Krisztián tiszta helyzetben lőhetett, de a bal kapufát trafálta telibe. Ilyen kedélyes, meghitt hangulatban peregtek a percek – a kivezényelt általános iskolások például a hazai taccsokat is lelkesen ünnepelték –, de a gól azért lassacskán hiányozni kezdett. Különösen, hogy előbb Szabics passzolt feleslegesen ziccerben, majd Németh éppenséggel átadás helyett eltalálta az elé fekvő kapust.
Intő jelként értékelhettük, hogy a finnek, akik Helsinkiben a mieinkhez hasonlóan 8-0-ra páholták el az enklávé válogatottját, pénteken, San Marinóban soványka 1-0-ra mentek csak, ráadásul nemegyszer tapasztaltuk már, hogy a magyar labdarúgóknál a túlzott könnyedséget egyetlen momentum, rezdülés rögvest görcsbe fordíthatja, ezért nem ok nélkül aggódtunk. Drukkereink „Mindent bele” buzdítása ösztönözte Dzsudzsákékat, akiktől a mindennél jóval kevesebb is bőven elég lett a szánni valóan ügyetlenke hazaiakkal szemben. No de hogyan szánhatnánk az ellenfelet döntetlen állásnál? A 40. perc szerencsére feloldotta e dilemmát. Szabics alsó sarkos löketére még bravúrral ért le Simoncini, de a szöglet után Lipták már nem kegyelmezett. Így 1-0-val indult a szünet, és aki San Marino ellen gólt ér el, általában már nyert ügye és mérkőzése van.
Annál is inkább, mert fordulás után Dzsudzsák beíveléséből Szabics fejesével azonnal megduplázta az előnyt, így a folytatásban már tényleg a gólkülönbség maradt kérdéses. Egészen a 83. percig, amikor Koman megpattanó átlövése is utat talált a San Marinó-i kapuba.
Katonásan fogalmazva együttesünk végül teljesítette a fegyvertelen ellenféllel szembeni alaplőgyakorlatot. Szeptemberben azonban gyökeresen változik a helyzet, mert garantáltan visszalőnek.
Az E csoport állása: 1. Hollandia 18 pont/6 mérkőzés, 2. Svédország 15/6, 3. Magyarország 12/7, 4. Finnország 6/6 (11-11), 5. Moldova 6/6 (7-9), 6. San Marino 0/7.