Már nem a típusengedély „vis maior kategóriába” sorolása az esetleges új metrókocsi-szerződés egyetlen vitatott kérdése, hanem a Nemzeti Közlekedési Hatóság (NKH) nyolc hónapja ismeretlen feltétele – jelentette ki Tarlós István (Fidesz–KDNP) főpolgármester. Elmondta: az Alstom vezetője július 21-én jön ismét Budapestre, és feltételesen, záradékkal ellátva meg is állapodhatnak a szerelvényekről. – A Fővárosi Közgyűlés várhatóan csak augusztus végén dönthet a tavaly októberben felmondott 65 milliárd forintos szerződés újrakötéséről, de a vitát ezután a hatóságnak kellene rendeznie a francia céggel. Közöljék: pontosan mit is kellene tennie az Alstomnak ahhoz, hogy a fékrendszer megfeleljen a magyar előírásoknak. Az NKH-nak kell tisztáznia azt is, ha a franciák semmiképpen nem kaphatnak engedélyt – szögezte le Tarlós István.
Mivel időközben a felmondott szerződés bankgarancia-lehívása ügyében Versailles-ban jogerősen a BKV javára döntött a francia bíróság, a budapesti közlekedési cég hozzájutott az előlegként teljesítés nélkül kifizetett 30 milliárd forinthoz. A 2006-ban kötött ügylet alapján 22 járműnek már három éve futnia kellett volna a 2-es vonalon, és a 4-es metróra szánt 15 automata kocsit is gyártani kellett volna. A BKV azok után mondta fel a szerződést, hogy az NKH jogerősen is elutasította a 2-es vonalra szánt metrókocsik típusengedélyét fékhibák és más súlyos biztonsági hiányosságok miatt.
Az eredeti dokumentumot Aba Botond, a BKV akkori vezérigazgatója mellett Demszky Gábor volt SZDSZ-es főpolgármester is aláírta. Hűtlen kezelés miatt a rendőrség ismeretlen tettes ellen nyomoz.
Az Alstom-ügy kiemelt szerepet kap abban a Fehér könyvben is, amelyet tegnap mutatott be Tarlós István. A Főpolgármesteri Hivatal adatai alapján Budapestet az MSZP–SZDSZ-es városvezetés öszszességében ezermilliárdos adósságállománnyal, 170 milliárdos hiánnyal adta át. Többek között a BKV-nál és a közműcégeknél a városnak okozott kár összege legkevesebb 211 milliárd forint, és közel ennyi veszteség keletkezhet még a jövőben. A felelősök megnevezését firtató kérdésünkre a főpolgármester közölte: „csaknem kéttucatnyi ügy már ott van, ahol lennie kell”.
– Nevekre, konkrét személyekre utalást sem tettünk, nehogy egyesek velünk kezdjenek pereskedni, miközben örökségük része közel ezer bírósági eljárás: felperesként 1,5 milliárd, alperesként ennek tízszerese a perérték – fűzte hozzá a főpolgármester. A 16 éven át a budapesti koalícióban vezető szerepet játszó szocialisták most érdemi intézkedéseket kértek számon a városvezetésen, és közölték: 3 év és 3 hónap múlva majd az MSZP is készít fehér könyvet. Az LMP szerint a könyv „piszkosfehér”, abból főként „a Fidesz által is érintett mutyi szagú eseteket” hiányolják.

Videón a tűzoltók heroikus küzdelme, családi ház borult lángokba Budapesten