A Gyurcsány-kormány vezető tagjait nevezte meg a Magyar Villamos Művek Zrt.-nél okozott kár felelőseiként Kocsis István. Mint azt megtudtuk, a BKV vezérigazgatója abban a tizenkilenc oldalas nyilatkozatban tett terhelő vallomást Gyurcsány Ferenc exkormányfőre, Szilvásy György volt titokminiszterre és Kóka János egykori gazdasági miniszterre, amelyet múlt szerdai gyanúsítotti kihallgatásakor adott át a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) nyomozóinak. Emlékezetes, az NNI azért gyanúsította meg hűtlen kezelés elkövetésével Kocsist, mert a hatóság szerint az évente közel ezermilliárdos forgalmat lebonyolító vállalat vezetőjeként 2007–2008-ban különböző cégekkel több megállapodást kötött, amelyek az állami társaságnak milliárdos veszteséget okoztak, és amelyekhez az MVM igazgatósága nem járult hozzá.
*
A rendőrség Molnár Lászlót, az MVM volt vezérigazgató-helyettesét és Varga-Sabján Lászlót, az állami társaság egyik leányvállalata, a Horvátországban bejegyzett Niker d.o.o. igazgatóját és Szász Andrást, Kocsis tanácsadóját is gyanúsítottként hallgatta ki.
Az NNI szerint Kocsis István 2007 januárjában az MVM nevében befektetési és vagyonkezelői keretszerződést írt alá a ciprusi érdekeltségű, egyébként Szász Andráshoz köthető Aquifex Ltd.-vel. A Népszabadság úgy tudja, a vállalkozás az állami cég számára előnytelen megállapodás következtében 6,5 millió euró értékű portfólióhoz (ez körülbelül 1,748 milliárd forint) jutott hozzá mindössze 1,3 millió euróért. A rendőrség szerint ezen szerződés aláírásával Kocsis bűncselekményt követett el, mert az MVM vagyonát megfelelő biztosíték kikötése nélkül adta át kezelésre. Egymilliárd forintot meghaladó vagyoni hátrány érhette az MVM-et a kizárólagos tulajdonában lévő Niker d.o.o. nevű horvátországi céggel kötött kölcsönszerződés miatt is. A kölcsönből a Niker 25 évre haszonbérbe vette 3,353 millió euróért a brit székhelyű, szintén Szász Andráshoz kötött Jadran Invesments Ltd.-től a Hotel Bili Kament és további négy ingatlant. Az MVM fizetett, a rendőrség szerint azonban az állami cég ismét biztosíték kikötése nélkül szerződött. A Népszabadság értesülései szerint a Kocsisnak felrótt ügyletek között található egy 2008 februárjában aláírt kölcsönszerződés a milánói székhelyű Decotra S.R.L. céggel is. Ennek – egyelőre úgy tűnik – nincs köze Szászhoz, az MVM-et viszont 531 milliós kár érte. A vállalat állítólag anélkül folyósított hitelt, hogy a visszafizetési garanciákkal minden rendben lett volna: a biztosítékként felajánlott ingatlanok a szerződéskötéskor nem az adós tulajdonát képezték, illetve már különböző módon és mértékben terheltek voltak.
Ismert, Kocsis a meggyanúsítását követően sajtóközleményt adott ki, amelyben kijelentette, meggyőződése, hogy a nyomozó hatóság vizsgálata igazolni fogja ártatlanságát. Leszögezte azt is, hogy a nyomozók kérdéseire a közeljövőben részletesen és mindenre kiterjedően válaszol, a keletkezett vagyoni hátrányért ténylegesen felelős személyek felderítésében együttműködik és minden segítséget megad.
Így nézi le a nőket és tölti ki a dühét rajtuk Magyar Péter