Madách Imre Az ember tragédiája című drámai költeményének ősbemutatója 1883-ban e napon volt a Nemzeti Színházban. Ennek emlékére a magyar dráma napját 1984-től minden évben szeptember 21-én ünneplik a magyar teátrumok. A Helikon Kiadó jóvoltából pedig megjelent Az ember tragédiája című kötet, amely a Vidnyánszky Attila rendezésében, idén júliusban a Szegedi Szabadtéri Játékokon színre vitt előadás születését mutatja be, Bócsi Krisztián fotográfiáival, Bérczes László rendező interjúival.
A werkkönyvet tegnap mutatták be a Bárka Színházban, ahol a szegedi előadás próbafolyamata elkezdődött. – A jó fotográfus alapvetése az alázat, a térre való érzékenység, a tapintat, az alkalmazkodás, valamint a tudatosság, hogy egy-egy kulcsjelenetet miként és honnan mutat be – Korniss Péter fotóművész ekként méltatta Bócsi Krisztián fotográfiáit a könyvbemutatón. Ónodi Eszter színművész arról beszélt, bár Madách Évája nem volt szerepálma, a szegedi színpadnak és Vidnyánszky személyének köszönheti az előadást, amelynek egyik csavarja, hogy Éva valószínűleg már a darab elején áldott állapotban van. – A Lucifer által felfestett történelmet Éva zökkenti helyre, aki a kulcs, a titkok hordozója – tette hozzá Vidnyánszky Attila.
A szegedi előadást ma este kilenckor, az előadás születését bemutató werkfilmet vasárnap délután háromkor vetíti a Duna Televízió. Bócsi Krisztián fotográfiáiból ma este hatkor nyílik kiállítás a Debreceni Csokonai Színházban.
Drámára hangolva. A magyar dráma napja alkalmából a Kecskeméti Katona József Színházban a Bánk bán újszerű feldolgozását mutatják be Bagó Bertalan rendezésében. Katona József művének veretes szövegét Szabó Borbála formálta maivá Cseke Péter igazgató felkérésére. A Debreceni Művelődési Központban Csillag, mely felfelé hull címmel Karika Rozália irodalmi estjével ünneplik a magyar dráma napját. A Miskolci Nemzeti Színházban Az arany ára és a Túl a Maszat-hegyen című előadás nyilvános próbájára, valamint kulisszajárásra várják az érdeklődőket ma délután.
Az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézetben ebből az alkalomból nyílik meg ma délután ötkor a Kiss Manyi centenáriumi vándorkiállítás, a színésznő idén lenne százéves. A november 10-ig látogatható tárlatot Csűrös Karola érdemes művész nyitja meg. A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház Németh Ákos Kövérek klubja című drámájának felolvasó-színházi előadását mutatja be, a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata Lovassy Cseh Tamás Vale-búcsú című színművét mutatja be, szintén felolvasó-színházi előadásként ezen a napon. (M. S.)
Itt van egy újabb botrányos hangfelvétel Magyar Péterről - videó