Schröder kényes tárgyalása Ankarában

2004. 02. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Schröder a német kormány támogatásáról biztosította Törökország európai uniós csatlakozási törekvését. Németország támogatja Törökországnak ezt az óhaját, ha Ankara teljesíti mindazon feltételeket, amelyeket az Európai Unió megszabott a csatlakozási tárgyalások megkezdéséhez – mondta a német kancellár, Recep Tayyip Erdogan török kormányfővel folytatott megbeszélése után. Hozzátette: jó esély van rá, hogy ez az év végéig megtörténjék. Az EU állam- és kormányfői december elején kívánnak dönteni arról, hogy zöld utat adnak-e Ankarának a csatlakozási tárgyalások megkezdéséhez. Schröder úgy vélekedett nyilatkozatában, hogy Törökország belépése az Európai Unióba megnövelné a földrész biztonságát, és ez felbecsülhetetlen értékű fejlemény lenne. Schröder szavai szerint az Erdogan által megvalósított reformok jóval közelebb hozták Európához Törökországot. Hozzátette: ha időben sikerülne megoldani a ciprusi kérdést, vagyis ha május elsejéig, Ciprus EU-csatlakozásának dátumáig sikerülne újraegyesíteni a görög és török közösség között megosztott földközi-tengeri szigetországot, az különösen kedvező jelzés lenne Törökország részéről. Erdogan biztosította Schrödert, hogy folytatódik Törökországban az EU-követelmények teljesítését célzó reformfolyamat. Szavai szerint már csak két-három törvény hiányzik, köztük az, amelyik lehetővé tenné a kurd nyelvű rádió- és tv-műsorokat.
A németországi törökök örömmel fogadják, hogy a kancellár támogatásáról biztosította Törökország EU-csatlakozását. Az NSZK-ban mintegy 3,5 millió török él.
***
Török átok.
Törökországi látogatásán politikai pályafutásának egyik legkényesebb feladatával találja szemben magát Angela Merkel, a kereszténydemokraták elnök asszonya, aki diszkréten kénytelen pártja döntését Erdogan miniszterelnökkel közölni: a törököknek nincs keresnivalójuk az EU-ban. A sokkal megértőbb véleményt képviselő szociáldemokrata–Zöldek-kormánnyal szemben a CDU/CSU-tábor ugyanis semmi okot nem lát arra, hogy komolyan foglalkozzon Ankara szándékával. A bajor Keresztényszociális Unió (CSU) képviselői sokkal keményebben fogalmaztak. Edmund Stoiber elnök semmi értelmét nem látja egy olyan EU-nak, amely ázsiai területet foglal magába. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.