Schröder a német kormány támogatásáról biztosította Törökország európai uniós csatlakozási törekvését. Németország támogatja Törökországnak ezt az óhaját, ha Ankara teljesíti mindazon feltételeket, amelyeket az Európai Unió megszabott a csatlakozási tárgyalások megkezdéséhez – mondta a német kancellár, Recep Tayyip Erdogan török kormányfővel folytatott megbeszélése után. Hozzátette: jó esély van rá, hogy ez az év végéig megtörténjék. Az EU állam- és kormányfői december elején kívánnak dönteni arról, hogy zöld utat adnak-e Ankarának a csatlakozási tárgyalások megkezdéséhez. Schröder úgy vélekedett nyilatkozatában, hogy Törökország belépése az Európai Unióba megnövelné a földrész biztonságát, és ez felbecsülhetetlen értékű fejlemény lenne. Schröder szavai szerint az Erdogan által megvalósított reformok jóval közelebb hozták Európához Törökországot. Hozzátette: ha időben sikerülne megoldani a ciprusi kérdést, vagyis ha május elsejéig, Ciprus EU-csatlakozásának dátumáig sikerülne újraegyesíteni a görög és török közösség között megosztott földközi-tengeri szigetországot, az különösen kedvező jelzés lenne Törökország részéről. Erdogan biztosította Schrödert, hogy folytatódik Törökországban az EU-követelmények teljesítését célzó reformfolyamat. Szavai szerint már csak két-három törvény hiányzik, köztük az, amelyik lehetővé tenné a kurd nyelvű rádió- és tv-műsorokat.
A németországi törökök örömmel fogadják, hogy a kancellár támogatásáról biztosította Törökország EU-csatlakozását. Az NSZK-ban mintegy 3,5 millió török él.
***
Török átok.
Törökországi látogatásán politikai pályafutásának egyik legkényesebb feladatával találja szemben magát Angela Merkel, a kereszténydemokraták elnök asszonya, aki diszkréten kénytelen pártja döntését Erdogan miniszterelnökkel közölni: a törököknek nincs keresnivalójuk az EU-ban. A sokkal megértőbb véleményt képviselő szociáldemokrata–Zöldek-kormánnyal szemben a CDU/CSU-tábor ugyanis semmi okot nem lát arra, hogy komolyan foglalkozzon Ankara szándékával. A bajor Keresztényszociális Unió (CSU) képviselői sokkal keményebben fogalmaztak. Edmund Stoiber elnök semmi értelmét nem látja egy olyan EU-nak, amely ázsiai területet foglal magába. (MN)

Mutatjuk, hogy milyen érettségi feladatokat kaptak a diákok történelemből