Hernád vízszintje – az előrejelzések és a szlovákiai vízszintek alapján – péntek este Hidasnémetinél 410 centiméternél, Gesztelynél vasárnap körülbelül 420 centiméternél tetőzik. A térségben folyó védekezésre a vízügyi szakemberek kétezer homokzsákot biztosítottak. Homokzsákokkal erősítik, magasítják a gátat a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Ócsanálosnál, a Vadász-patak bal parti töltésénél, a várdomb alatti töltésszakaszon, és Méránál. A Hernád mentén az Észak-Magyarországi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság (Ékövizig) folyamatosan őri és segédőri figyelő szolgálatot tart, és kijelölték azokat a védvonalszakaszokat, amelyeken az előre jelzett tetőzési szintnél alacsonyabbak a gátak. A helyszínekre folyamatosan szállítják a védelmi anyagokat és eszközöket: homokot, zsákokat, fóliákat, az éjszakai munkákhoz szükséges fáklyákat. A helyzetről az Ékövizig a közlemény szerint tájékoztatta a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei védelmi bizottság elnökét, a katasztrófavédelmi igazgatóságot és az érintett önkormányzatokat.
Tornyosnémeti, Hidasnémeti, Gibárt, Kiskinizs, Hernádszentandrás, Halmaj, Ináncs, Ócsanálos, Gesztely védelmére községi körtöltések épültek, amelyeken az árvízi védekezés a helyi önkormányzatok feladata. Felsődobsza, Nagykinizs, Hernádkércs és Szentistvánbaksa védelmére nem épült, Bőcs védelmére pedig csak részlegesen jött létre körtöltés, ezért e települések mély fekvésű területeit veszélyeztetheti a levonuló árhullám. A Novajidrány-Vizsoly közötti utat le kellett zárni, azt péntek reggeltől teljes szélességében elöntötte a folyó.
Közben ülésezett a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei védelmi bizottság péntek este Miskolcon, a megbeszélésen a Hernád áradása miatt szükséges intézkedéseket, feladatokat egyeztették a szakemberek. Ódor Ferenc, a megyei védelmi bizottság elnöke az MTI-nek arról számolt be, hogy sokat segített az Észak-Magyarországi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság pontos előrejelzése, így a védekezéshez szükséges munkálatokat időben el tudták kezdeni. Rendelkezésre áll a homok, előkészítették a homokzsákokat és elegendő fólia is van – ismertette az elnök. Mint mondta, a Hernád mentén eddig 540 ember dolgozott az önkormányzati árvízvédelemben és 310 a vízügyi igazgatóság állami védvonalain. Hozzátette: az előzetes adatok alapján 415 centiméterre tehető a folyó tetőzése Hidasnémetinél, ez az árhullám várhatóan három napon belül levonul. Szombaton hasonló munkaerővel és a péntekihez hasonlóan közel száz géppel dolgoznak majd a gátakon. A védelmi bizottság ülésén az is elhangzott, hogy járványveszély nincs, az ivóvíz is mindenütt iható. Bőcs településen megelőzésképpen két családot kiköltöztettek otthonából, itt a Hernád áradásakor szinte minden esetben ellepte a folyó a területet, ezért nem vártak az intézkedéssel – jegyezte meg.
Áradás a Bodrogon
A napokban a Bodrog magyarországi szakaszán is intenzívebb áradásra lehet számítani. Felsőbereckinél vasárnap a vízszint eléri az elsőfokú készültségi szintet (550 centiméter) és valószínűsíthető, hogy a jövő hét közepére megközelíti a másodfokú, 650 centiméteres vízszintet.
A Felső-Tiszán folytatódik az áradás, a hétvégén várhatóan meghaladja az elsőfokú készültség szintjét. Tiszabecsnél péntek reggel 132 centiméter volt a vízállás – az elsőfokú készültséget 300 centiméternél rendelik el. Az elmúlt 24 órában 160 centimétert emelkedett a folyó szintje.
A Szamoson nem várható jelentős emelkedés
A Kraszna a külföldi szakaszon lassan árad, a határszelvényben, Ágerdőmajornál péntek reggel 446 centiméter volt a vízállás (az elsőfokú készültségnél 470). A tetőzés a másodfokú készültségi szint közelében várható. A Túron és a Szamoson nem várható árvízvédelmi készültség elrendelése, mert a romániai tározók feltöltésével a Magyarországra érkező vízhozam jelentősen mérséklődik.
Kilépett medréből a Répce és a Lajta
A Répcén péntek reggel elsőfokú árvízvédelmi készültséget kellett elrendelni, a Lajtán ugyanez várható szombat reggelig. Mindkét folyón a tetőzés a másodfokú készültség szintje körül, vasárnap várható. A Dunán Nagybajcsnál pénteken rövid időre meghaladta a víz magassága az elsőfokú szintet, de készültséget nem rendeltek el, mert a folyó már apad. A Zagyva jobb partjánál lévő Tápió-lecsapoló zsilipelzáró és -felhúzó szerkezetét korábban ismeretlenek ellopták, így a zsilip biztonságos zárása jelenleg nem megoldott. A Tiszán és a Zagyván levonuló árhullámok miatt a zsilipet megfigyelés alatt kell tartani.
Belvízveszély Szabolcsban
A felső-szabolcsi belvízrendszerre a múlt héten 50-90 milliméter közötti csapadék hullott, 300 hektárt elöntött itt a víz. A csatornákban megnőtt a vízszint, egy belvízvédelmi szakaszra másodfokú készültséget rendeltek el. Az intenzív esőzés hatására a Répce- és a Gyöngyös-patak vízgyűjtő területein csütörtök éjszaka jelentősebb áradás volt tapasztalható. Az árhullám a Gyöngyös-patakon gyakorlatilag levonult. A Répce 21 óra tájban Gór térségében tetőzött, vízátfolyás miatt lezárták az Acsád-Bük, a Bő-Gór és a Nagygeresd-Vasegerszeg közötti összekötő utat. A Répce-völgyben Bük és Répceszemere között mezőgazdasági területeket öntött el a víz.
(MTI)