A tavaly október 4-i vörösiszap-katasztrófa bűnügyében eddig hat szakvélemény készült, a legutóbbit az elmúlt napokban ismertette Bakonyi Zoltán gyanúsítottal – a Mal Zrt. akkori és jelenlegi vezérigazgatójával – a nyomozó hatóság. Bánáti János védő megítélése szerint Bakonyit nem terheli büntetőjogi felelősség a tragikus eseményért. Elmondta: az igazságügyi szakértők okfejtései mindinkább megerősítik azt az álláspontját, hogy a cég első számú vezetője gondatlanságból sem idézte elő a foglalkozás körében elkövetett halált okozó tömegszerencsétlenség bűncselekményét. Bánáti közlése szerint a szakvéleményeket együttesen elemzik, és észrevételeiket ezután közlik a nyomozókkal. A védő hozzátette, hogy a riasztórendszer is megfelelően működött.
A büntetőeljárás még tavaly ősszel megindult, a cégvezetőt október 11-én hallgatta ki gyanúsítottként a rendőrség, a nyomozási bíró pedig október 13-án döntött úgy, hogy nem rendeli el előzetes letartóztatását. Bakonyi hét bankszámláját tavaly november 15-én ugyanakkor bűnügyi zár alá helyezték. Az ügynek további három gyanúsítottja is van. Mindannyian szabadlábon védekeznek.
A kormányzat idén június 30-val megszüntette a Mal Zrt. állami felügyeletét, amelyet tavaly október 13-án rendelt el. Az ajkai timföldgyár köré ezalatt új védművet építettek, a gyár áttért a biztonságosabb száraztechnológiára.
A kabinet határozatának megfelelően Devecser, Kolontár és Somlóvásárhely körzetében a sérült lakások helyett újakat építettek, a földeket kármentesítették. Az állam a vagyoni veszteségek nagy részét előzetesen pótolta. A lakók hozzájárultak, hogy a kárösszeget az állam hajtsa be a felelőstől.
Egy korábbi kormányhatározat alapján az igazságügyi minisztérium feladata, hogy megvizsgálja a perindítás lehetőségét. A kormányzati kommunikációért felelős államtitkárságtól most megtudtuk, a kormány még nem döntött a Mal Zrt. elleni per megindításáról, a döntés előkészítéséhez szükséges szakmai háttérmunka azonban folyamatban van. A közlés szerint a kabinet továbbra is figyelemmel kíséri a vállalat működését, hogy az semmilyen módon ne veszélyeztethesse a környék lakóit.
Az ajkai zagytározóból kiömlő egymillió köbméter vörösiszap nem csak anyagi károkat okozott, a tragédiában tízen életüket vesztették, százhúszan pedig megsérültek. Az elszenvedett lelki, fizikai, egészségügyi megpróbáltatásokért többen polgári bíróságon kérnek elégtételt a Mal Zrt.-től. Magyar György ügyvédi irodája például nyolcszáz ügyfél képviseletét látja el. A jogász lapunknak elmondta: a polgári bíróság is a büntetőeljárásban készült szakvéleményeket veszi alapul.
Ezek – az ügyvéd szerint – azt igazolják, hogy az adott időben a gyár környékén nem volt sem földmozgás, sem egyéb rendkívüli természeti esemény. A zagytározó gátja így a cég működési körébe tartozó okok miatt sérült meg, vagyis a károkért a társaság a felelős. A Fővárosi Bíróság sajtóirodája úgy tájékoztatott: szeptemberben folytatják a kártérítési perek tárgyalását. A bíróság tizenkét ügyben tart meghallgatást.
Devecseri emlékpark. Elkezdődött Devecserben a vörösiszap-katasztrófa nyomán elbontott házak helyén épülő nyolchektáros emlékpark tavainak kialakítása – közölte az Újjáépítési Katasztrófavédelmi Törzs parancsnoka. Szombaton kezdték a három, egyenként félhektáros látványtó kialakítását.
(MTI, Kulcsár Anna)