Felkészülés – nem privatizálják a Magyar Postát 2013-ig

A Magyar Posta Zrt. az uniós piacnyitásig, 2013-ig terjedő stratégiájában nem szerepel a társaság privatizációja, ám a legfontosabb, hogy a céget felkészítsék a piaci versenyben való helytállásra - mondta Szabó Pál, a cég vezérigazgatója keddi sajtótájékoztatóján. A Magyar Posta idén kiérdemelte az UPU minőségi vezetésért legmagasabb kategóriáját, melyet a 190 tagország közül csak néhány kapott meg.

MNO
2007. 10. 09. 13:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 133. Postai Világnap alkalmából megtartott nemzetközi eseményen Guozung Huang, az Egyetemes Postaegyesület (UPU) vezérigazgató-helyettese felhívta a figyelmet az úgynevezett egyetemes postai szolgáltatások jelentőségére, mivel minden ember alkotmányos joga, hogy eljusson hozzá a postai szolgáltatás. Ennek biztosítása a nyílt piaci versenyben is az állam felelőssége marad.

Bernard Damiens, a PostEurop igazgatótanácsának elnöke kiemelte, hogy a hagyományos postai szolgáltatásoknak meg kell küzdeniük az e-mailek terjedésével, az ügyfelek részéről jelentkező kiváló minőségű szolgáltatási igénnyel.

Hozzátette: mivel a hagyományos leveleket, csomagokat szállítani kell, ez befolyásolja az üvegházhatású gázok kibocsátását, amit az EU a következő 5 évben 10 százalékkal szeretne csökkenteni.

Guozung Huang elmondta: a jó minőségű, megfizethető postai munka gyakran kimutathatatlan, statisztikákban nem szereplő hasznot hajt. Ha például a leveleket, csomagokat, átutalásokat csak a nagyvárosokba kézbesítenék, akkor több millió ember, több százezer vállalkozás kerülne lehetetlen helyzetbe, csökkentve ezzel országa gazdasági versenyképességét.

Kiemelte: a posta nélkül még az olyan, több millió embert kiszolgáló elektronikus boltok, mint az Amazon vagy az eBay sem érhettek volna el olyan kimagasló gazdasági fejlődést, mint napjainkban.

Emlékeztetett arra, hogy a Magyar Posta az idén kiérdemelte az UPU minőségi vezetésért minősítés legmagasabb, A jelű kategóriáját, amit a 190 tagország közül eddig csak néhány kapott meg.

Szabó Pál üdvözölte az Európai Bizottság idei döntését, hogy a korábban kitűzött 2009-es határidőről a 2004 előtt csatlakozott tagállamoknál 2011-re, míg a 2004 után integrálódott országok esetében 2013-ra változtatta a postai szolgáltatások liberalizációjának határidejét.

A vezérigazgató kiemelte: a menedzsment célja az, hogy 2012. január 1-re – vagyis egy évvel a hivatalos piacnyitás előtt – a társaság már alkalmas legyen arra, hogy felvegye a versenyt az országban postai szolgáltatást indítani szándékozó erős versenytársakkal.

Szabó Pál szerint az államnak ekkor kell majd döntenie, hogy megtartja-e tulajdonát a postában és így osztalékágon évente jelentős bevételhez jut, vagy kedvező feltételekkel értékesíti azt.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.