Módosítanák a Vásárhelyi-tervet

Az Országgyűlés önkormányzati és területfejlesztési bizottsága keddi ülésén egyhangúlag általános vitára alkalmasnak találta a Tisza-völgy árvízi biztonságának növelését, valamint az érintett térség terület- és vidékfejlesztését szolgáló program (Vásárhelyi-terv továbbfejlesztése) közérdekűségéről és megvalósításáról szóló törvény módosítására tett javaslatot.

MNO
2007. 10. 09. 9:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A javaslat általános indoklása szerint a törvény módosítását a 2006. évi árvíz tapasztalatai, valamint a finanszírozási feltételek 2007-től való megváltoztatása teszi szükségessé. Korompai András, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium főosztályvezetője az ülésen emlékeztetett a Vásárhelyi-terv alapkoncepciójára, arra, hogy a Tisza medrében javítsa a vízlefolyási viszonyokat, és szabályozott módon vízkivezetést biztosítson.

A terv nemcsak az árvízvédelmet szolgálja, hanem a vidék és a terület fejlesztését is. A főosztályvezető elmondta: a 2006. évi árvíz tapasztalatai alapján bebizonyosodott, hogy szükség van árapasztó rendszerre, a hullámtéri vízlefolyási viszonyok javítására, a töltések fejlesztésére. Kiemelte: a Vásárhelyi-terv jövőben induló fejlesztései az európai uniós források igénybevételével nagyprojektként valósulnak meg, míg a már folyamatban lévő beruházásokat a magyar központi költségvetés finanszírozásában fejezik be.

Tasó László (Fidesz) hozzászólásában kiemelte, hogy az elkésett beruházások többe kerülnek, mintha azok a tervezett időben megvalósultak volna. Utalt arra, hogy 1998–2002 között 31,5 milliárd forintot fordított a kormány védvonalépítésre, és 2001-ig 203 kilométer védvonal épült, majd 2002-től leállt a Vásárhelyi-terv megvalósítása, és volt olyan év, amikor mindössze 1 milliárd forintot fordítottak ilyen munkákra.

Jauernik István, a bizottság elnöke, szocialista képviselő kiemelte, hogy fontos levonni a 2006. évi árvíz tapasztalatait, vagyis gátat erősíteni és víztározót építeni egyaránt szükséges. A finanszírozásra vonatkozó képviselői kérdésre válaszolva Korompai András elmondta, hogy a Környezet és Energia Operatív Programban (KEOP) 160 milliárd forint szerepel 2007–2013 között árvízvédelemre, ebből 100 milliárd forint a Tisza völgyére jut. A regionális operatív programokban további uniós források állnak rendelkezésre a vízrendszerek helyi szintű fejlesztésére.

A bizottság a kormánypárti képviselők támogatásával, az ellenzékiek tartózkodása mellett döntött arról, hogy bizottsági módosító javaslatot nyújt be a 2006. évi zárszámadáshoz. Ebben az Állami Számvevőszék megállapításait figyelembe véve módosítják az önkormányzatok különböző visszafizetési kötelezettségét, pótlólagos támogatását.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.