A javaslat általános indoklása szerint a törvény módosítását a 2006. évi árvíz tapasztalatai, valamint a finanszírozási feltételek 2007-től való megváltoztatása teszi szükségessé. Korompai András, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium főosztályvezetője az ülésen emlékeztetett a Vásárhelyi-terv alapkoncepciójára, arra, hogy a Tisza medrében javítsa a vízlefolyási viszonyokat, és szabályozott módon vízkivezetést biztosítson.
A terv nemcsak az árvízvédelmet szolgálja, hanem a vidék és a terület fejlesztését is. A főosztályvezető elmondta: a 2006. évi árvíz tapasztalatai alapján bebizonyosodott, hogy szükség van árapasztó rendszerre, a hullámtéri vízlefolyási viszonyok javítására, a töltések fejlesztésére. Kiemelte: a Vásárhelyi-terv jövőben induló fejlesztései az európai uniós források igénybevételével nagyprojektként valósulnak meg, míg a már folyamatban lévő beruházásokat a magyar központi költségvetés finanszírozásában fejezik be.
Tasó László (Fidesz) hozzászólásában kiemelte, hogy az elkésett beruházások többe kerülnek, mintha azok a tervezett időben megvalósultak volna. Utalt arra, hogy 1998–2002 között 31,5 milliárd forintot fordított a kormány védvonalépítésre, és 2001-ig 203 kilométer védvonal épült, majd 2002-től leállt a Vásárhelyi-terv megvalósítása, és volt olyan év, amikor mindössze 1 milliárd forintot fordítottak ilyen munkákra.
Jauernik István, a bizottság elnöke, szocialista képviselő kiemelte, hogy fontos levonni a 2006. évi árvíz tapasztalatait, vagyis gátat erősíteni és víztározót építeni egyaránt szükséges. A finanszírozásra vonatkozó képviselői kérdésre válaszolva Korompai András elmondta, hogy a Környezet és Energia Operatív Programban (KEOP) 160 milliárd forint szerepel 2007–2013 között árvízvédelemre, ebből 100 milliárd forint a Tisza völgyére jut. A regionális operatív programokban további uniós források állnak rendelkezésre a vízrendszerek helyi szintű fejlesztésére.
A bizottság a kormánypárti képviselők támogatásával, az ellenzékiek tartózkodása mellett döntött arról, hogy bizottsági módosító javaslatot nyújt be a 2006. évi zárszámadáshoz. Ebben az Állami Számvevőszék megállapításait figyelembe véve módosítják az önkormányzatok különböző visszafizetési kötelezettségét, pótlólagos támogatását.
(MTI)