A házelnök kitért arra, hogy a törvényjavaslatot korábban már kétszer is benyújtotta. Szili Katalin újságíróknak elmondta: az előkészítés során szóba került, hogy a gyermekjogokkal is foglalkozzon a jövő nemzedékek ombudsmanja, de végül más kompromisszum született. A gyermek- és ifjúsági problémákkal kapcsolatban továbbra is az állampolgári jogok országgyűlési biztosához kell fordulni.
Arra a felvetésre, miszerint az új ombudsman főként környezetvédelmi problémákkal foglalkozik majd, Szili Katalin közölte: mi másként tudná az ember a következő generációk helyzetét, környezetét kialakítani, mint azzal, hogy óvja a környezetet, hogy számukra egy élhető környezetet biztosít. A házelnök a törvényjavaslat egyik neuralgikus pontjaként említette, hogy az országgyűlési biztos állami szervek mellett magáncégekkel szemben is felléphet-e. Úgy vélte, erre szükség lenne. Emlékeztetett rá, hogy korábban az Országgyűlés megszüntette az általános ombudsman-helyettes pozíciót, és „erre a helyre kerül” a jövő nemzedékek országgyűlési biztosa. Szili Katalin beszámolt arról, hogy az öt parlamenti frakció elfogadta a fenntartható fejlődés hosszú távú stratégiájáról szóló határozati javaslatot, amely alapján egy fenntartható fejlődés nemzeti tanácsot hoznak létre.
Schiffer András, a Védegylet képviselője újságíróknak azt mondta: a jelenlegi törvényjavaslat azon koncepció mentén született meg, amelyet Sólyom László a Védegylet felkérésére 2000-ben elkészített. A civil szervezet képviselője nem értett egyet azzal, hogy az új ombudsman környezetvédelmi biztos lenne. Nem pusztán szorosan vett környezetvédelmi konfliktusokban kell eljárnia ennek az ombudsmannak, hanem az alkotmány és a törvények keretei között a meg nem született generációk érdekeit próbálja meg bevinni a döntéshozatali folyamatokban – fűzte hozzá. Schiffer András elmondta: az új ombudsmanhoz bármely állampolgár, szervezet fordulhat majd, alapvetően környezet- és természetvédelmi ügyekben. A törvényjavaslatot Tóbiás József (MSZP), Navracsics Tibor (Fidesz), Nagy Andor (KDNP), Bőhm András (SZDSZ) és Katona Kálmán (MDF) írta alá, majd az MDF-es politikus, az Országgyűlés Környezetvédelmi Bizottságának elnöke átnyújtotta az előterjesztést Szili Katalinnak.
(MTI)