„Az egészségbiztosítási javaslat senkinek sem jó”

270 módosító javaslat érkezett a 149 paragrafusból álló új egészségbiztosítási törvényhez – jelentette ki Mikola István szerdán egy pécsi fórumon. A Fidesz szakpolitikusa szerint a mostani javaslat nem jó senkinek, hiszen még a biztosítókat is gúzsba köti. Rácz Jenő korábbi egészségügyi miniszter a fórumon elmondta: az egészségügy helyzete nemcsak az emberek életkilátásait határozza meg, hanem a gazdaság teljesítőképességét is.

MNO
2007. 11. 21. 23:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jelenlegi formájában biztosan nem valósul meg az új egészségbiztosítási törvény, és elképzelhető, hogy a kormányzat kihátrál belőle – jelentette ki Pécsett Mikola István, a Fidesz szakpolitikusa. A mostani javaslat nem valósulhat meg már csak azért sem, mert nem jó senkinek – mondta Mikola István egy, az egészségügyi dolgozók életpálya-lehetőségeiről tartott fórumon, utalva arra, hogy információi szerint a 149 paragrafusból álló törvényhez szerdáig 270 módosító javaslat érkezett.

Mikola hozzátette: a jogszabállyal a biztosítókat gúzsba kötik, hiszen az áll benne, hogy feladataik között szerepel az ellátás szervezése, a volumen-megállapodások megkötése, az eljárásrendek meghatározása, de éppen ez az, amihez nem értenek. Ők az ügynöki tevékenységhez és a kockázatanalízishez értenek. Ezen kívül a piacra lépésüket is korlátozzák. Először huszonkét egészségbiztosítási pénztár lesz, aztán ebből előreláthatólag két év múlva csak három nagy marad, akik monopolizálják a piacot, és már nem engednek oda senkit – jegyezte meg az egészségpolitikus. Mikola úgy fogalmazott: „a szakmát meg olyan mértékben megkopasztották, a kapacitását csökkentették, hogy verseny sem lesz”. Egyre több a kritikus hang kormányzati vonalon belül is. Remélem, hogy újfajta gondolkodás következik. Csak az a kérdés, hogyan lehet ebből nagyobb presztízsveszteség nélkül kihátrálni. Remélem, sehogy – mondta az ellenzéki képviselő.

Külföldön sincs kolbászból a kerítés

Mikola István az orvosok külföldi munkavállalásával kapcsolatos kérdésekre válaszolva azt mondta, nem hisz abban, hogy tömeges elvándorlástól kellene tartani. Megítélése szerint, bár sokan vállalnak és készülnek munkát vállalni külföldön, rájönnek, hogy ott sem könnyű gyógyítani, ott sincs kolbászból a kerítés. Ennek ellenére itthon olyan környezetet szükséges teremteni, amelyben az orvosok megtalálják a számításukat, még akkor is, ha a munkaerő szabad áramlása lehetővé teszi, hogy máshol is dolgozhassanak.

Rácz Jenő volt egészségügyi miniszter arról szólt a fórumon, hogy fontos lenne megvalósítani azt a hivatalának utolsó időszakában kidolgozott humánerőforrás-menedzselési modellt, mely 10-15 évre meghatározta a bérfelzárkóztatás, valamint a perspektívák egyeztetett formáját. Ellenkező esetben nem tudják Magyarországon tartani a legkiválóbb, illetve a frissen végzett orvosokat.

-Az egészségügy helyzete alapvetően meghatározza nemcsak az emberek életkilátásait, hanem a gazdaság teljesítőképességét is, ezért az ágazat problémáinak megoldása kiemelt feladat kell, hogy legyen – mondta a szakember.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.