Az SZDSZ szerint az MSZP a gyógyszergyáraknak kedvezne

Lapértesülés szerint a liberálisok úgy gondolják, hogy a szocialista párt a gyógyszergyáraknak akar kedvezni, több tízmilliárd forinttal megterhelné ugyanis az éppen egyensúlyba kerülő egészségügyi kiadásokat, és növelné a betegek terheit. Ezt azzal indokolják, hogy az Országgyűlés költségvetési bizottsága támogatta, de a kormány tegnapi ülésén elutasította azt a szocialista javaslatot, amely két ponton is visszafogná az idén megkezdődött gyógyszerárversenyt.

MNO
2007. 11. 15. 9:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Úgy tűnik, több fronton is zajlik a harc az MSZP és az SZDSZ között, pontosabban az SZDSZ, az MSZP egy része és a kormány között. A szocialisták köréből nemcsak az egészségbiztosításról szóló törvényjavaslathoz nyújtottak be több tucat módosító indítványt, de egy már működő reformtörvényt is megváltoztattak volna – írja az origo.hu.

A költségvetési törvények keretében a gyártókat árversenyre kötelező gyógyszer-gazdaságossági törvényhez adtak be két módosító indítványt. Ezeket a költségvetési bizottság támogatta, a kormány tegnap esti ülésén azonban elutasította, és két pont megváltoztatását javasolta. Az egyik szerint az évi négy helyett csak kétszer legyen licit a gyógyszerárakra.

A másik szerint a referencia-gyógyszer áránál drágább gyógyszerek is kapjanak tb-támogatást. A szocialisták szerint az eddigi szabályozás alaposan felforgatta a gyógyszerpiacot. A gyártók nem tudtak tervezni, mert negyedévente nem lehet átállítani termékeik gyártását. A szocialisták szerint az orvosok és a betegek arra panaszkodtak, hogy az egyik gyógyszerrel megkezdett terápiát a következő hónapban egy másik, olcsóbbal kellett folytatni.

Az SZDSZ szerint viszont az árverseny bevezetésének lényege éppen az volt, hogy a betegnek kevesebbet kelljen fizetni, és az állami gyógyszerkiadásokat csökkentsék. A liberálisok szerint a szocialisták javaslata egyértelműen a piacon most uralkodó helyzetben lévő gyógyszergyáraknak akar kedvezni. A ritkább, félévente végzett árlicit ugyanis megerősítené a vezető gyógyszergyárak termékeit, és késleltetné, illetve visszafogná az olcsóbb, de ugyanolyan hatóanyagot kínáló cégek termékeinek térhódítását. Ez a betegnek is hátrányos lenne, hiszen az olcsóbb, generikus gyógyszerek megjelenésének korlátozása nem kényszerítené áraik csökkentésére a most vezető pozícióban lévő gyártókat.

A referenciaárnál jóval magasabb árú készítmények tb-támogatásának engedélyezése az SZDSZ szerint katasztrofális következményekkel járna. Több tízmilliárd forintot kellene kifizetni ezek állami támogatására a gyógyszerkasszából – írja az Origo.

(origo.hu)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.