Bernáth: A kormány elvonja a forrásokat – romlik az oktatás

A szabad iskolaválasztás szabályozásába korlátokat kell beépíteni, mert a jelenlegi rendszer nem szolgálja megfelelően az esélyegyenlőséget - hívta fel a figyelmet a szociális miniszter. Lamperth Mónika a Tárcatükör elnevezésű csütörtöki budapesti rendezvényen lényegében megismételte korábbi, nagy visszhangot kiváltó javaslatát. Bernáth Ildikó arra mutatott rá: ha a kormány nem vonná el a támogatást, az oktatás színvonalát is fenn lehetne tartani.

MNO
2007. 11. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lamperth Mónika a Tárcatükör csütörtöki rendezvényén Bernáth Ildikóval az iskolaválasztásról és az oktatás színvonalának gyengüléséről beszélt. Lamperth elmondta, korábbi nyilatkozata azért „igényel egy pici magyarázatot”, mert nem idézték mindenütt pontosan.

Úgy fogalmazott: „A szabad iskolaválasztás olyan következményekkel járt, szegregációval, rossz minőségű iskolák létrejöttével, aminek a következményeit senki nem akarta. Ezért a szabad iskolaválasztásra vonatkozó szabályozást felül kell vizsgálni és olyan új szabályokat kell kidolgozni, ami megakadályozza azt, hogy Magyarországon a szegregációt elősegítő módon alakuljon az iskolarendszer szerkezete”.

Arra hívta fel a figyelmet, a cél az, hogy ne legyenek olyan iskolák, ahová már csak szegény és hátrányos helyzetű családok gyerekei járnak, és ahová a legjobb pedagógusok nem mennek el szívesen tanítani. Utalt arra: „akik megtehetik”, gyerekeiket elviszik az általuk jobbnak tartott iskolába.

Közölte: nem az ellen van, hogy a szülő ne kereshesse meg a legjobb iskolát a gyerekeinek, de hogy „a szabályozásba korlátozást kell beépíteni”, arról meg van győződve.

Az esélyegyenlőségért felelős miniszterként nem nézhetem szótlanul, hogy egy somogyi faluból azok a szülők, akik tehetik, gyerekeiket elviszik egy jobb városi iskolába. Így a szegény családokban élő, többségében cigány gyerekek ott maradnak az alulfinanszírozott iskolában – mutatott rá az esélyegyenlőtlenség kialakulására.

Mint mondta, „nem tiltásról van szó”, hanem arról, hogy a szegény családok gyerekeinek nincs szabad iskolaválasztás, márpedig az iskolának esélyteremtőnek kell lennie. Közölte, nem bánja, hogy nagy vihart kavart álláspontjával „követ dobott az állóvízbe”.

Vitapartnere, Bernáth Ildikó (Fidesz) ugyanakkor arra mutatott rá, hogy ha a kormány nem vonná el a szükséges forrásokat az önkormányzatoktól, akkor azok nem válnának alulfinanszírozottá, és a kistelepüléseken élő gyerekeknek is megfelelő színvonalú oktatást tudnának biztosítani, szüleiknek pedig nem kellene jobb iskolát keresniük.

Közölte, úgy látja, az iskolaválasztás szabályozása azért sem lehetséges, mert a jobb módú szülők ebben az esetben alapítványi iskolába viszik el gyermekeiket.

Lamperth Mónika egy hallgatói kérdésre válaszolva kiállt a tandíj és a vizitdíj szükségessége mellett is. „Mind a kettőt támogatom és pártolom, mert egy igazságosabb rendszerhez vezet és ezekre szükség van” – fogalmazott.

A két politikus egyetértett a női kvóta kérdésében; mindketten szükségesnek tartották annak egy lépcsőben történő bevezetését.

Bernáth Ildikó ezzel kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet, hogy a nőkkel szemben a munkaerő-piacon még ma is hátrányos megkülönböztetést alkalmaznak, és nem szívesen veszik fel azokat, akik gyerekeket szeretnének vállalni, vagy 40 év felettiek.

A fideszes képviselő a foglalkoztatás ügyéről szólva arról beszélt: a két párt közötti alapvető szemléletbeli különbség az, hogy míg az MSZP inkább szociálpolitikai, addig a Fidesz inkább gazdaságpolitikai kérdésként tekint a munkanélküliség problémájára.

Bernáth Ildikó szerint a magas munkanélküliségért és a „gazdasági mélyrepülésért”, az első és a második Gyurcsány-kormány tehető felelőssé. Mint mondta, ma sem látható még reformkoncepció a kormány intézkedéseiben.

Álláspontja szerint a „kiszámíthatatlan gazdasági helyzetből” a munkahelyteremtések jelentenének kiutat, ehhez pedig adó- és járulékcsökkentésre lenne szükség.

Lamperth Mónika nyilvánvalónak mondta, hogy a magyar versenyképesség érdekében reformokra a pénzügyi egyensúly biztosításáért szükség van.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.