„Értetlenül és kérdések tucatjával állok a hír előtt, hiszen a szocialista-liberális kormánynak nagyon fontos politikai célja és szándéka a diszkriminációk szankcionálása” – olvasható Gusztos Péter Gráf Józsefhez írt levelében. Az SZDSZ frakcióvezető-helyettese azután intézett levelet a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszterhez, miután szerdán az origo.hu-n hosszabb cikk jelent meg arról, hogy a földművelésügyi minisztériumot az Egyenlő Bánásmód Hatóság (EBH) kétszer is elmarasztalta, amiért a minisztérium gyeden és fizetett szabadságon lévő kismamákat fosztott meg vezetői pozíciójuktól.
Az EBH a két eset után aggodalmát is kifejezte , mert az eljárás során úgy tűnt, nem egyedi esetekről, hanem általános gyakorlatról volt szó. A hatóság által részletesebben is vizsgált két ügy valóban hasonlít egymáshoz. Mindkét kismama ugyanazon a részlegen, az FVM Irányító Hatósági Főosztályán (jelenleg Agrár- vidékfejlesztési főosztály) dolgozott, és nagyjából hasonló módon – levélben – vonták vissza főnöki kinevezésüket. A tárca az eljárás során arra hivatkozott, hogy átszervezés történt, ezért szükség volt arra, hogy aktív dolgozó lássa el a feladatot. Az EBH ezt az érvelést nem fogadta el, mondván, lett volna lehetőség a helyettesítésre.
Az EBH 2006. szeptember 21-én hozta meg az FVM-et elmarasztaló döntést. Mint a hatóságtól az origo megtudta, a minisztérium az eljárás során ígéretet tett arra, hogy amíg nem születik meg a határozat, addig hasonló ügyben nem döntenek, vagyis nem vonják vissza olyan vezetőjük megbízatását, aki gyesen vagy gyeden van. Ezt az ígéretet mégsem tartották be: két nappal a határozat megszületése előtt, szeptember 19-én újabb főosztályvezető-helyettesi poszton változtattak, az érintett pedig ismét egy nő, aki fizetés nélküli szabadságon volt, és alig több mint hat hónappal korábban született kisfiát nevelte. Az EBH ebben az esetben is elmarasztalta a minisztériumot, amely a Fővárosi Bíróságon megtámadta az idén februárban hozott döntést, de a bíró a hatóságnak adott igazat.
A hatóság ettől függetlenül súlyosabb szankciót alkalmazott, mint az első esetben: másfél millió forintos bírságot is kiszabott. „Egyértelműen az állapítható meg, hogy az eljárás alá vont minisztériumnál mindazoknak a nőknek, akik gyermekvállalás miatt munkát nem végeznek, nem kívánatos a vezetői státuszuk fenntartása” – mondta ki a hatóság.
Azonban annak ellenére sem buzgólkodik a minisztérium a hibák feltárásával és a felelősségre vonással, hogy az EBH nagyon súlyos kijelentéseket tett – írja a hírportál. Gusztos Péter Gráf Józsefhez eljuttatott levelében érthetetlennek nevezte, hogy a Minisztérium a saját jogászai figyelmeztetése és az Egyenlő Bánásmód Hatóság súlyos megállapításai ellenére miért nem próbálkozik a hibák feltárásával és a felelősségre vonással.
Gusztos írásban kér választ Gráftól többek között arra a kérdésére, hogy megvalósulhat-e így Gyurcsány Ferenc azon célkitűzése, miszerint „egy olyan modern, demokratikus köztársaságban, mint amilyen a miénk, már senki sem vitathatja, hogy férfit és nőt egyenlő jogok illetnek meg.” Az SZDSZ frakcióvezető-helyettese azt is szeretné tudni, hogy mi az oka annak, hogy a Minisztériumban több esetben is a kismamákkal szemben jogsértő döntéseket hoztak. Gusztos arra is választ vár, hogy „indult-e már egyáltalán belső vizsgálat a felelősök megnevezésére”. Válasz azonban mindez idáig nem érkezett.
(MTI, origo)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.