A 2006-os alkotmány világosan kimondja, hogy Koszovó Szerbia elválaszthatatlan része, ezért a koszovói függetlenség mindenképpen sértené a szerb alkotmányt. Bármilyen függetlenedési kísérletet ellenez Szerbia – hangsúlyozta Vojislav Kostunica arra a kérdésre, hogy a balkáni ország milyen lépéseket tenne, ha Koszovóban kikiáltanák a függetlenséget.
A miniszterelnök hozzátette: Szerbia eddig is mindent megtett annak érdekében, hogy kompromisszumos megoldás szülessen, az állam minden tekintetben figyelembe veszi a nemzetközi jogot. Belgrád kompromisszumos megoldást keres, de Pristina eddig gyakorlatilag nem csinált semmit, csak a függetlenség elvéhez ragaszkodik – fűzte hozzá Vojislav Kostunica.
Gyurcsány Ferenc hangsúlyozta: Magyarországnak és az Európai Uniónak is az az érdeke, hogy kompromisszumos megoldás szülessen Belgrád és Pristina között, a tárgyalások azonban nem folyhatnak vég nélkül. A feleknek legkésőbb december 10-ig, az ENSZ Biztonsági Tanácsának döntéséig meg kellene állapodniuk – tette hozzá.
Magyarország óva inti valamennyi nemzetközi tényezőt attól, hogy egyoldalú lépéseket tegyen a kérdésben, az egyoldalú döntések ugyanis nem segítik a hosszú távú rendezést – mondta Gyurcsány Ferenc.
A miniszterelnökök a tárgyalás után kiemelték, hogy az elmúlt években folyamatosan erősödnek a Magyarország és Szerbia közötti kapcsolatok.
Az Európai Uniót, Oroszországot és az Egyesült Államokat tömörítő trojka tárgyalássorozata júliusban kezdődött Koszovó jövőjéről, a megbeszélések december 10-én fejeződnek be.
A felek legutóbb november 5-én találkoztak egymással. A bécsi tárgyalások eredmény nélkül fejeződtek be. A megbeszéléseken a szerb delegáció olyasfajta széleskörű autonómiát javasolt Koszovónak, mint amilyet Hongkong élvez különleges státusú területként Kínán belül. Az albánok ezt elfogadhatatlannak tartják, és továbbra is a függetlenséget hangsúlyozzák.
Koszovó jelenlegi státusát az ENSZ BT 1244. számú határozata szabályozza, amely kimondja: a koszovói rendezés során tekintetbe kell venni Jugoszlávia (jogutódként Szerbia), valamint a térség többi országának szuverenitását és területi épségét. Másfelől a dokumentum tényleges autonómiát irányoz elő a tartomány számára Jugoszlávián (Szerbián) belül. Vagyis a terület – habár Szerbia nemzetközi határain belül marad – nem kormányozható többé Belgrádból.
(mti)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.