Orbán: Túlzott mértékű az orosz befolyás Magyarországon

Orbán Viktor szerint az orosz befolyás újabb nyilvánvaló bizonyítéka, hogy a „KGB-hátterű” Laborc Sándort jelölték a Nemzetbiztonsági Hivatal élére. A washingtoni munkalátogatáson tartózkodó pártelnök úgy látja, hogy ma túlzott mértékű orosz befolyás érvényesül Magyarországon.

MNO
2007. 11. 15. 18:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az amerikai látogatáson tartózkodó ellenzéki vezető azt mondta, „Amerikában pontosan látják, hogy Oroszország egy fölemelkedőben levő hatalom”. A Fidesz elnöke úgy fogalmazott: 1990 után „azokat a személyes, üzleti kapcsolatokat vagy titkosszolgálati hálózatokat, tehát amelyek valaha az orosz rendszert jelentették, átmentették, hibernálták, és most ezeket kiolvasztják, ennek a része a Laborc-ügy”.

Úgy tapasztalja, „amerikai észjárásban” arról van szó: „az orosz befolyás újabb nyilvánvaló bizonyítéka, hogy egy KGB-hátterű embert akar kinevezni Magyarország biztonsági szolgálatai élére”. Leszögezte, ez „magyar nemzeti szempontból is, de transzatlanti szempontból is elfogadhatatlan”.

Orbán Viktor utalt Oroszország szerepére a kulcságazatokban és Magyarország energiakiszolgáltatottságára, s hozzátette, komolyan kell venni az orosz térnyerést. Rámutatott: Oroszországnak a földrajzi közelség miatt mindig lesz valamilyen befolyása Magyarországra, de ő személy szerint nem tudja elfogadni Oroszország túlzott befolyását. Úgy látja, ma „túlzott mértékű befolyás érvényesül”.

A Fidesz elnöke az orosz kérdésről fog előadást tartani szűk körben egy washingtoni agytrösztben, a Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központjában.

A Fidesz elnöke csütörtökön New Yorkban találkozott Arthur Schneier rabbival, a New York-i Park East zsinagóga főrabbijával. A találkozó aktualitása: januárban lesz 30 éve, hogy a Szent Korona visszatért Magyarországra. E rendkívül fontos történelmi esemény „fő kivitelezője, az ügy motorja” – mondta Orbán – Schneier rabbi volt, akinek megköszönte akkori odaadását, munkáját.

A Fidesz-elnök külpolitikai kérdésekről hosszabb eszmecserét folytatott New Yorkban Richard Holbrooke volt amerikai ENSZ-nagykövettel. A Fidesz elnöke azt mondta: Holbrooke régi jó barátja Magyarországnak. A magyar NATO-tagság előkészítésében és kivitelezésében döntő szerepet játszott, és a Clinton-adminisztráció idején a délszláv válság kezelésében együttműködött a magyar kormánnyal. Kiemelt kérdésként tárgyaltak a koszovói kérdésről. Orbán Viktor kifejtette: egyetértés van arról, hogy a dél-szerbiai tartomány számára a rendezés nemzetközi biztosítékát elsősorban az Európai Uniónak és az Egyesült Államoknak kell megadnia, más külső szereplőnek döntő súllyal nem eshet latba a szava.

(mti)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.