Mintegy 250 oktatási intézményben több mint 7600 dolgozó sztrájkolt országszerte szerdán az eddig feldolgozott adatok szerint – közölte Kerpen Gábor, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke. Kerpen pénteki, budapesti sajtótájékoztatóján kifejtette: a legtöbben Pest megyében csatlakoztak a munkabeszüntetéshez, amelyet Budapest és Baranya megye követ. Minden megyében volt sztrájk legalább egy oktatási intézményben – mondta, hozzátéve: még most is érkeznek be visszajelzések. A beérkezett adatok szerint a sztrájkban részt vevő intézmények közel 15 százalékában volt hatórás munkabeszüntetés.
Kerpen megerősítette korábbi kijelentését, miszerint sikeresnek tartják a sztrájkot, ám annak eredményessége a kormány magatartásától függ. Ha a kormány magatartása nem változik, akkor ez arra kényszeríti a szakszervezeteket, hogy folytassák akcióikat. A Liga továbbra is fenntartja sztrájkköveteléseit, s a PDSZ a tömörülés összes akciójában részt vesz – mondta. Kerpen közölte azt is, hogy a PDSZ csatlakozott a Magyar Nevelők és Tanárok Egyesülete és az Élőlánc által a kistelepülések iskoláinak megmentéséért hirdetett adománygyűjtő akcióhoz. A szakszervezet szerint az esélyegyenlőség ugyanis csak a kisiskolák megtartásával kezelhető kérdés. Ismeretes, ahogy arról korábban beszámoltunk, heves ellenállást váltott ki Lamperth azon kijelentése, hogy megszűntetnék a szabad iskolaválasztást. Az Élőlánc a kisiskolákért mottóval futó akció pedig a következő évben, az adománygyűjtés után pályázatok formájában segíti majd a kisiskolákat.
Szendrey Zoltán, a PDSZ borsodi elnökségi tagja elmondta, hogy Borsod megyében a középiskolákban sokkal inkább fogékonyak voltak a sztrájkra a pedagógusok, mint az általános iskolákban. Az alapfokú oktatási intézményekben az volt a tapasztalat, hogy félnek a pedagógusok, sokszor a kék szalag kitűzése is problémát okozott, s azt latolgatták, lehet-e ebből bajuk.
(MTI/MNO)