Gyenesei István független képviselő azt mondta: újra és újra előkerül a vasúti szárnyvonalak megszüntetésének kérdése. Egy konkrét szárnyvonal, a Somogyszob és Balatonszentgyörgy közötti vonal bezárásával kapcsolatban közölte: a mellékvonal bezárásával tovább nő a térségben a leszakadás veszélye. A képviselő álságos megoldásnak tartja az önkormányzatok bevonását az üzemeltetésbe.
Garamhegyi Ábel, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium államtitkára válaszában elmondta: a veszteséges vasúti mellékvonalak szüneteltetése nem a vasúti közlekedés leépítését, hanem annak hosszú távú fejlesztését alapozza meg. Felmérésekre hivatkozva közölte: a Somogyszob-Balatonszentgyörgy közötti vonal kihasználtsága alacsony, a napi utasforgalom 268 fő, járatonként 9-10 ember. Mint mondta, az adott vonalon a jövő év első menetrendváltozásáig együtt üzemeltetik a különböző közlekedési eszközöket, és ahol a vonat versenyelőnye „kirajzolódik”, ott megmarad a vasút.
A választ a képviselő nem fogadta el, az Országgyűlés 159 igen, 129 nem szavazattal és nyolc tartózkodás mellett elfogadta.
Márton Attila (Fidesz) elmondta: tavalyhoz képest ötszázzal többen haltak meg, mielőtt a mentők beértek volna velük a kórházba. Az Országos Mentőszolgálat szóvivőjét idézve azt mondta, nem műhibák miatt nőtt a szám, hanem nőtt az egy mentésre jutó távolság, az új beutalási renddel a kórházak távolabb kerültek a betegektől. Tervezik-e a több beteg halálát okozó rendszer felülvizsgálatát – tudakolta.
Kincses Gyula, az Egészségügyi Minisztérium államtitkára azt mondta, nem a mentőben történt halálesetek száma nőtt. Az államtitkár közölte: az ellenzéki képviselő által idézett szavak – miszerint az adatok a megnövekedett távolsággal függnek össze – újságírói megállapítás, nem a mentők szóvivője mondta. Hozzátette: a mentőszolgálat ugyanakkor komolyan veszi a problémát, betegirányítási rendszert dolgoz ki, amely minél hamarabb a megfelelő helyre juttatja a beteget. Az ellenzéki képviselő a választ nem fogadta el, a Ház azonban elfogadta.
Kormos Dénes (MSZP) arra hívta fel a figyelmet, hogy több fideszes megyei közgyűlési elnök aktuálpolitikai kampányok részeként használta fel a közgyűlési fenntartású közoktatási intézményeket, különböző politikai hirdetések kifüggesztésére kötelezték az intézmények vezetőit. Ez elfogadhatatlan – fűzte hozzá. Bajnai Gordon önkormányzati és területfejlesztési miniszter azt mondta, hogy az intézményt vezető közalkalmazott nem köteles teljesíteni munkáltatója utasítását, ha az jogszabályba ütközik. A fenntartó nem kötelezheti különböző politikai hirdetések kifüggesztésére a közoktatási intézményt, ha mégis ilyet tapasztalnak, a közigazgatási hivatalhoz fordulhatnak – közölte. A képviselő a választ elfogadta.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.