Szili Katalin házelnök bocsánatot kért a németek 60 évvel ezelőtti magyarországi kitelepítéséért pénteken a magyar Parlamentben. Az országgyűlés elnöke a magyarországi németek elüldözésének 60. évfordulójára szervezett nemzetközi konferencián úgy fogalmazott: „nekünk, politikusoknak az a kötelességünk, hogy a szégyenletes politikai döntésekért elődeink helyett kimondjuk: bocsánat! Soha többé!”.
Szili Katalin fontosnak tartotta, hogy a megkövető szavak ugyanabban az épületben hangozzanak el, amelyben korábban a kirekesztő törvények születtek.
- Sebeket begyógyítani csak úgy lehet, ha a rettenetet kibeszélhetjük magunkból, a felelősöket megnevezzük, az áldozatokat pedig megkövetjük – hangsúlyozta. Arról beszélt, hogy a magyarországi németek jogfosztása, vagyonelkobzása, hazájukból történő elűzése mára már semmiképp nem lehet tabutéma. Utalt rá ugyanakkor, hogy történészek kitartó munkája kellett ahhoz, hogy a magyar történelemnek ezt a fejezetét feldolgozzák.
A konferencián felolvasták az Európai Parlament elnökének Szili Katalinhoz írt levelét, melyben Hans-Gert Pöttering azt hangoztatta, hogy a saját hazához való jog az egyik alapvető emberi jog, és egyetlen hatalomnak sem állhat jogában, hogy erőszakkal űzzön el embereket hazájukból. Mint írta, az EU előtt az egyik legnagyobb kihívás a nemzeti és etnikai, illetve a vallási kisebbségek integrációjának elősegítése. Az uniónak tiszteleten, egyenjogúságon és diszkriminációmentességen kell alapulnia – szögezte le.
Az évforduló alkalmából Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke Erika Steinbachhal, a Német Kitelepítettek Szövetségének elnökével folytatott megbeszélést. Németh Zsolt újságíróknak elmondta, hogy a találkozón szót ejtettek a Benes-dekrétumokról is. Közölte, úgy látja, a dekrétumokat megerősítő szeptemberi szlovák parlamenti határozat a felvidéki magyarságellenes intézkedések sorába illeszkedik és ellentétes az európai normákkal.
- Demokráciaellenes provokációnak tekintjük ezt a határozatot – jelentette ki.
Erika Steinbach a konferencián leszögezte: a Benes-dekrétumok idejétmúltak, mindig is az emberi jogokat sértették, és most is azt teszik.
(MTI)