A miskolci múzeum udvarán őrzött négy famatuzsálem egyikét daruval emelték ki a szarkofágból, amely eddig az időjárási hatásoktól védte, és a munkapavilon tetején át helyezték be az épületbe.
A hatalmas fatörzs költöztetésére a hideg idő ellenére sokan voltak kíváncsiak. A famatuzsálem átemelését most is ugyanazok a szakemberek végezték, akik augusztusban segédkeztek a bükkábrányi lignitbányában talált fák mentésében.
Veres László, a miskolci Herman Ottó Múzeum igazgatója az MTI-nek elmondta: mind a négy mocsárciprus-törzs a helyére kerül majd, egyelőre azt a fát emelték be, amelyet a Magyar Természettudományi Múzeumnak szánnak.
Hozzátette: az ősfák végleges konzerválását a munkapavilonban végzik majd, ugyanis itt nem érhetik a leleteket külső hatások és lehetőség van a tudományos vizsgálatokra, mintavételekre is. Itt helyezik majd el azokat a tartósításhoz szükséges tartályokat, amelyek várhatóan januárban érkeznek meg. Ezekben a különleges hengerekben cukoroldatban konzerválják majd a mintegy öt méter magas és több tonnás törzseket.
A munkapavilonban elhelyezett első famatuzsálemet, amely Viola napjának tiszteletére mostantól ezt a női nevet viseli, a két ünnep között a nagyközönség is megtekintheti – jegyezte meg Veres László.
Azt is elmondta, hogy a munkapavilon szinte teljes egészében adományokból épült.
A különleges eseményen Schneider Márta, az Oktatási és Kulturális Minisztérium szakállamtitkára megköszönte a bányatulajdonos Mátrai Erőmű Zrt. segítségét, amelyet a mocsári ciprusok megmentéséhez nyújtott, és miniszteri elismerő oklevelet adott át Mata Tibornak, a bánya igazgatójának.
MTI

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.