A kormányról az elmúlt tizennégy hónap során tagadhatatlanul kiderült, hogy retteg a népszavazástól, nem akarja, hogy az emberek előtt megnyíljon az értelmes vita lehetősége az ország jövőjét illető legfontosabb kérdésekről, az egészségügyi és az oktatási rendszerről – jelentette ki Répássy. Hangsúlyozta: a népszavazás kapcsán az Országgyűlésnek már csak egy formális döntést kell meghoznia, hiszen az emberek akarata világos és egyértelmű. A kormány mindent megtett annak érdekében, hogy a tavaly tavaszi választások után ismét elvegye az emberektől a szabad választás jogát, azt a lehetőséget, hogy az igazság, a valós tervek és valós helyzet tudatában mondhassanak véleményt a jövőről, a jövő fontos kérdéseiről – szögezte le a képviselő.
Répássy hangsúlyozta: a kormány tavaly október 23-a óta nemtelen eszközökkel próbálta gátolni a népszavazás megtartását. Többek között felidézte, hogy az Országos Választási Bizottság (OVB) rendszeresen a rendelkezésre álló határidőkig húzta az aktuális döntések meghozatalát, s nem átallt szembemenni az Alkotmánybíróság döntéseivel (a tandíj esetében kétszer, a többi kérdés esetében pedig egyszer döntöttek az Alkotmánybíróság teljesen világos álláspontjával szemben). Emlékeztetett: az MSZP egy nyelvész mögé elbújva próbált zavart kelteni álkérdések benyújtásával, míg az OVB, az Országos Választási Iroda (OVI) és más hatóságok hatalmi tilitolit játszottak: folyamatosan egymásra mutogattak, hogy miért nem hitelesítik a már ellenőrzött aláírásokat.
A kormány mindeközben egy törvénymódosítással a költségvetésbe próbálta becsempészni a vizitdíjat annak érdekében, hogy ellehetetlenítse az erről a kérdésről szóló népszavazást. A Fidesz frakcióigazgatója aláhúzta: az OVB-t a kormány az egész népszavazási folyamat során pártszervként használta. Hangsúlyozta: már jóval korábban megszülethetett volna a népszavazásról szóló döntés. Ha nem lett volna a 14 hónapos időhúzás, akkor az embereknek január 1-jétől már nem kellene vizitdíjat, kórházi napidíjat, tandíjat fizetniük – mutatott rá Répássy. A fideszes politikus egy kérdésre válaszolva elmondta: egyes számítások szerint akár februárban megtartható a népszavazás; ez attól függ, mikor támadják meg az Alkotmánybíróság előtt és hogy a testület mennyi időn belül dönt.
A politikus felhívta a figyelmet arra, hogy a népszavazások történetében még sohasem fordult elő az, hogy a Legfelsőbb Bíróság előtt támadják meg az OVB aláírásokat hitelesítő döntését, a szociális népszavazás esetében ez is előfordult. A képviselő figyelmeztetett: a kormány ezután is az időhúzás taktikáját fogja alkalmazni. Nincs kétségünk afelől, hogy a szocialisták vagy a kormány valamilyen módon az Országgyűlés teljesen formális döntését az Alkotmánybíróság előtt meg fogják támadni, ezzel is késleltetve a szociális népszavazás kiírását – jegyezte meg Répássy.
(fidesz.hu)