Védegylet: nincs garancia a garanciákra az egészségügyben

Az üzleti alapon működő egészségbiztosítási rendszer kritikusait a kormány azzal igyekszik leszerelni, hogy ún. „garanciákat” épít be a törvénybe, amelyek az üzleti működés logikáját korlátoznák. Azonban a „garanciák” ellentétesek lehetnek az EU gazdasági jogával, és a magyar kormány arra kényszerülhet, hogy visszavonja ezeket – áll a Védegylet közleményében.

MNO
2007. 12. 11. 15:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egészségbiztosítás privatizációjával érvényessé válhatnak a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) szolgáltatás liberalizációs egyezményének, a GATS-nak az előírásai. Ennek nem csak az lesz a hatása, hogy az egészségbiztosítás piacosítása visszafordíthatatlanná válik, de az is, hogy a „garanciák” idővel felmorzsolódhatnak.

Az egészségbiztosítás privatizációjával a szektor a gazdasági jog hatálya alá kerül. Az EU gazdasági joga szigorúan korlátozza a vállalatok működésébe történő állami beavatkozás mértékét és mikéntjét. A kormány által tervezett bizonyos „garanciák”, amelyek az üzleti működés logikáját korlátoznák, és az állami ellenőrzést biztosítanák, ellentétesek az EU előírásaival. Ebben az esetben pedig az EU bírósága megsemmisítheti a vonatkozó szabályokat. Erre a sorsra juthat a menedzsment megválasztására vagy a vezetőség összetételére vonatkozó szabályozás.

A Kereskedelmi Világszervezet szolgáltatásliberalizációs egyezménye, a GATS úgyszólván ismeretlen hazánkban, jóllehet az egyezményt Magyarország aláírta és ratifikálta. A GATS egyezmény kategorikusan tiltja – illetve kompenzációhoz köti – a piaci liberalizáció visszafordítását azokban a szektorokban, amelyekben az ország piacnyitást vállalt. Márpedig a magyar kormány „piacnyitást” vállalt az egészségügyben és a biztosítási szektorban is. A GATS előtt továbbá megtámadhatóvá válik minden piacot korlátozó szabályozás – így a kormány tervezett „garanciái” is.

A Védegylet úgy vélekedett: az egészségbiztosítás piacosításának terve újabb léket kapott: az EU és a GATS felülírhatják a kormány fogadkozását arról, hogy az üzleti logikát keretek közé szorítja majd. A Védegylet felszólítja az egészségügyi tárcát, hogy hozza nyilvánosságra a törvény azon részletes hatástanulmányát, amely kitér az EU és a GATS várható hatásaira is. Ha megfelelő minőségű hatástanulmány nem készült, az eggyel több ok arra, hogy az egészségbiztosítás privatizációjának tervét visszavonják. „Felszólítjuk az országgyűlési képviselőket, hogy ne támogassanak olyan törvényt, amelynek várható hasznai kétségesek, viszont biztosan előrejelezhető negatívumokkal és óriási kockázatokkal jár!” – írja Boda Zsolt, a Védegylet szóvivője a közleményben.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.