Az aláírók szerint a törvény miatt csökken az egészségügyi ellátás színvonala, tovább mélyül a szakadék a szegények és gazdagok gyógyulási esélyei között, és az egyenlő hozzáférés alkotmányos elve egyre szűkebb körben érvényesülhet.
Az ENSZ Egészségügyi Világszervezete szerint „az egészségügyi alapok privatizációja negatívan befolyásolja a szolidaritást, csökkenti a hátrányos helyzetűek hozzáférését, és rontja az egészségügyi rendszer teljesítőképességét”.
A legsúlyosabb következmények elkerülésére úgynevezett kockázat-kiegyenlítő alap létrehozására van szükség, amit időről időre súlyos milliárdokkal kell feltölteni. Ez esetben azonban az állam üzleti vállalkozásokat támogat, ami – mint Hollandia friss példája is mutatja – az uniós versenyszabályozásba ütközhet. A törvényben jelenleg még meglévő biztonsági elemek tehát csak átmenetieknek tekinthetők.
A nyílt levelet több egészségügyi szakmai szervezet mellett az Élőlánc Magyarországért, a LIGA Szakszervezetek, a Professzorok Batthány Köre és a Magosz is aláírta.
(hirtv.hu, OS)
Ukrajna csatlakozott a Nemzetközi Büntetőbírósághoz
