A MÁV-Start Zrt. egyoldalú munkáltatói lépésre szánta el magát

Bár a vasutas-szakszervezetekkel nem jött létre a remélt megállapodás, a MÁV-Start Zrt. egyoldalú átmeneti munkáltatói intézkedések bevezetését határozta el azért, hogy a munkavállalók már a januári fizetésükkel együtt megkaphassák az ez év január 1-jétől megemelt bérüket – tudatta a társaság.

MNO
2008. 01. 30. 23:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A cég közleménye alapján a döntést azért hozta meg a vasúttársaság, hogy a munkavállalókat ne érje jelentős reálbércsökkenés. A MÁV-Start Zrt. szerdáig folyamatosan tárgyalt a szakszervezetekkel a kollektív szerződés, ezen belül is kiemelten a munkaidő változásáról, illetve a 2008. évi bér és béren kívüli juttatások emelésének mértékéről. A MÁV-Start a szakszervezeteknek, a Vasutasok Szakszervezetének, a Vasutasok Független Szakszervezeti Szövetségének, a Mérnökök és Technikusok Szabad Szakszervezetének és a Vasutas Dolgozók Szabad Szakszervezetének a 2007. évben megemelt munkaidő megtartására és a 6,9 százalékos bérfejlesztésre tett javaslatot. A közlemény szerint egyedül a VDSZSZ Szolidaritás többletkövetelései miatt nem jött létre bérmegállapodás és egyezség a kollektív szerződés módosításáról.

A közlemény szerint kollektív erejű megállapodás hiányában a MÁV-Start Zrt.-nél a munkaidő 2008. január 1-jétől változatlanul heti 38, illetve 37,5 óra, vagyis a vonatkísérő/utazó munkakörben 7,3 óra/nap, a többi munkakörben 7,4 óra/nap. A munkaidő-csökkenés ellenére a munkáltató a bértárgyalások teljes körű lezárásáig egyoldalú munkáltatói intézkedéssel alapbérfejlesztést hajt végre a 2007. december 31-i személyi alapbérre vetítve úgy, hogy a vonatkísérő munkakörökben 2,9 százalék, valamennyi más munkakörben 3,4 százalék lesz annak mértéke. A MÁV-Start Zrt. emeli a pályakezdő diplomások minimálbérét is. A közlemény szerint a személyi alapbéren kívüli választható béren kívüli juttatás mértékét 210 000 Ft/fő/év összegről 250 000 Ft/fő/év összegre emeli a munkáltató. Ezzel az emelési összeggel korábban egyetértett az összes szakszervezet, így a VDSZSZ Szolidaritás is. A közlemény szerint ezek az intézkedések mindaddig érvényben maradnak, amíg megállapodás nem születik a MÁV-Start Zrt. és a szakszervezetek között valamennyi, a kollektív szerződésben foglalt vitatott kérdésben. A munkáltató ezzel az egyoldalú intézkedéssel nem tekinti lezártnak a bértárgyalásokat, további egyeztetéseket kíván folytatni a szakszervezetekkel – áll a vasúttársaság közleményében.

(mti)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.