Óriási forráshiánnyal küszködnek a szabolcsi önkormányzatok is

Több mint 10 százalékos forráshiánnyal küszködnek idei költségvetésük elkészítésénél a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei önkormányzatok – mondták hétfőn a Fidesz térségi vezető tisztségviselői nyíregyházi sajtótájékoztatójukon.

MNO
2008. 01. 14. 11:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A helyhatóságok központi költségvetési támogatása nominálisan három százalékkal csökkent az idén, s ezen túl még a 7,5 százalékos infláció is sújtja az önkormányzatokat – közölte Karakó László, Gávavencsellő polgármestere, az ellenzéki párt nyírségi választókerületi elnöke. Hozzátette: az intézményi kiadásoknál ehhez még hozzáadódik az árampiaci liberalizáció várhatóan 30 százalékos költségemelkedése, továbbá az év második felétől a gázpiac liberalizációjának kiadása. Pénzügyi hátrány a kistérségi társulásoknál megvont kiegészítő normatíva is, ami iskolánként és gyermekenként 40 ezer forint mínuszt jelent – jelezte.

A polgármester szerint sürgősen napirendre kellene tűzni az önkormányzatok finanszírozásának kérdését, hiszen a helyhatóságok már a működési kiadásaik fedezéséhez is hitelfelvételre kényszerülnek. A távirati iroda munkatársának kérdésére válaszolva elmondta: Gávavencsellőn a 700 milliós önkormányzati költségvetésből 70 milliós forrás hiányzik, s a helyhatóság a fejlesztésekhez az önerőt csak kötvénykibocsátásból tudja biztosítani. Vinnai Győző, a Fidesz nyíregyházi választókerületi elnöke, helyi önkormányzati képviselője arról tájékoztatott, hogy egy nagyváros költségvetésében is súlyos gondokat okoz a forráshiány.

Állítását azzal támasztotta alá, hogy a nyíregyházi önkormányzatnak 3,2 milliárd forint rövid lejáratú adóssága van, ami a bér- és működési költségek fedezésére szolgál. Emellett 5,1 milliárd forint a hosszú lejáratú, a beruházásokhoz felvett kölcsön vagy kibocsátott kötvény. „Mindemellett 1,7 milliárd forintot meghaladó a késve fizetett számlák összege, ami szintén bizonyíték a gyorsuló eladósodásra” – fűzte hozzá Vinnai Győző.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.