Szmogriadó: megoldást várnak a fővárostól a zöldek

A rossz fővárosi levegőre, illetve az annak különösen kiszolgáltatott gyermekek helyzetére kívánták felhívni a figyelmet zöld szervezetek aktivistái kedden Budapesten, a főváros egyik legforgalmasabb csomópontjának számító Nagyvárad téri Heim Pál kórház előtt, látványos sajtótájékoztató keretében. A Fővárosi Önkormányzat szerint ugyanakkor a szervezet céljai elérése érdekében tudományosan megalapozatlan, hangulatkeltő nyilatkozatokat tesz.

MNO
2008. 01. 29. 23:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Levegő Munkacsoport a Greenpeace Magyarországgal és a Magyar Kerékpárosklubbal együtt követeli, hogy a Fővárosi Közgyűlés csütörtöki ülésén rukkoljon elő hathatós megoldásokkal a fővárosi légszennyezettség mértékének mérséklésére. – mondta el Lukács András, a Levegő Munkacsoport elnöke. Lukács beszámolt arról, hogy a főváros 2006 májusa óta rendelkezik egy olyan levegőtisztaság-védelmi programmal, amely a zöldek által szükségesnek vélt lépéseket mind tartalmazzák. Ugyanakkor a megvalósuláshoz szükséges intézkedési terv azóta sem készült el, így a gyakorlatban nem történik semmi.

A fővárosi önkormányzat tétlenül szemléli az elmúlt időszakban kifejezetten rossz levegőminőséget, ami csak az elmúlt napok erősen szeles időjárásnak köszönhetően javult kissé ideiglenesen – mondta Lukács András. A sajtótájékoztatón "Tele a tüdőnk a piSZMOGással!" táblával felvonuló zöldek azt is el kívánják érni, hogy a testület változtassa meg a szmogriadó elrendeléséhez szükséges, szerintük rosszul megállapított fővárosi kritériumrendszert.

A zöldek szerint ezen kívül a határértékeket is csökkenteni kell. Lenkei Péter, a Levegő Munkacsoport tanácsadója megjegyezte: Zürichben, a szmogriadó elrendeléséhez szükséges levegőminőségi határértékek a budapestiek egynyolcadát teszik ki. Ez alapján az elmúlt évben többször, legutóbb karácsony előtt, illetve az idén szilveszter után Budapesten korlátozni kellett volna az autófogalmat.

A Fővárosi Önkormányzat MTI-hez eljuttatott közleménye elismeri a Levegő Munkacsoport környezetpolitikai érdemeit, de nem fogadja el, hogy a szervezet céljai elérése érdekében tudományosan megalapozatlan, hangulatkeltő nyilatkozatokat tesz.

A KSH 2006-os adatai szerint egy fővárosi 3 évvel hosszabb élettartamra és rövidebb betegséggel töltött időszakra számíthat, mint vidéken élő társa. A születéskor várható időtartam a rendszerváltás óta 2 évvel nőtt Budapesten.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.