A bemutatón Illés Zoltán (Fidesz) környezetpolitikus kifejtette, hogy véleménye szerint aki a Zengőre tervezett radarállomás ellen harcolt, annak kötelessége a Tubesre tervezett radar ellen is fellépni, s a természetvédelmi környezetet védeni. Előadásában felkérte Fodor Gábor környezetvédelmi minisztert, hogy lépjen fel a Tubes ügyéért is, s vegye védelmébe az ottani értékeket és embereket.
A környezetpolitikus elmondta, hogy szakértői vélemények támasztják alá, hogy más területeken építendő két-három radarállomással pótolható lenne a tubesi katonai létesítmény. Felvetette, hogy tárgyalásokat kellene folytatni például Szlovéniával, amely ország a légvédelem terén eleve szorgalmazza az együttműködést, hogy esetleg nem lehetne-e ott helyszínt találni a NATO-radarnak. Illés Zoltán hangsúlyozta: a telepítendő radar helyszínétől 500 méterre lakóházak vannak, de a létesítmény veszélyeztetné a 160 ezer lakosú Pécs városának vízbázisát is, hiszen a tettyei karsztvízbázis közepén van.
Mészáros Gyula nyugalmazott ezredes, egyetemi docens szakmai szempontból támadta a tervezett katonai radar helyszínét. Véleménye szerint a radar csak egyetlen része a védelmi rendszerünknek, így máshol is el lehetne helyezni. Kifejtette, hogy a NATO sem sürgeti a magyarokat a telepítéssel, nekik mindegy, hogy hol létesül a radar, az a fontos számukra, hogy az végül a katonai szempontoknak, érdekeknek megfeleljen.
Rámutatott, hogy a telepítés sugárbiológiai szempontokból is erősen kifogásolható, mivel a létesítmény lakott környezetben lenne.
A kötetben szakértők fejtik ki, hogy a radarállomás elsőrendű katonai célpont lenne, emellett a Tubes környezetvédelmi, geológiai szempontokból sem alkalmas helyszín.
A bemutató előtt a Civilek a Mecsekért Mozgalom aktivistái rövid demonstrációt tartottak a Nyugati téren, ahol a megjelentek előtt hangsúlyozták a telepítés elleni érveket, s elmondták, hogy már leszerelték a Tubesen lévő rádióátjátszó állomások szerkezeteit. Véleményük szerint ez már a radarállomás megépítésének előkészületeit jelzi – jelentették ki. Felhívták a figyelmet arra, hogy mozgalmukhoz több ezer ember csatlakozik, akik várhatóan élőláncot alkotnak az esetleges építéskezdés ellen.
Mint mondták, azért tartották Budapesten a demonstrációjukat, mert a fővárosiak és az ország más vidékein élők sem rendelkeznek igazán hiteles információkkal a katonai radarállomás telepítésének veszélyeiről.
(mti)