SZDSZ-es belháború: a választmány távozását követeli Tihanyi

Az SZDSZ Veszprém megyei választmányának elnöke lemondásra szólította fel a testület elnökségét és a választmány vele szembehelyezkedő tagjait – erről maga az elnök, Tihanyi László tájékoztatta szombaton a távirati irodát.

MNO
2008. 04. 12. 13:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A péntek éjszakába nyúló balatonfüredi ülésen történtekről szólva az elnök elmondta azt is, hogy egy évvel ezelőtti megválasztása óta most először volt határozatképes a választmány ülése, tekintettel arra, hogy a 22 tagból ezúttal 13-an részt vettek. A tagok többsége egy éven át bojkottálta az üléseket, többnyire csak 4-5 tag jelent meg – tette hozzá. Tihanyi László szerint nem tudták neki megbocsátani azt, hogy tavaly ő győzött a megyei pártelnöki tisztségért folytatott versenyben Dióssy Lászlóval szemben (aki jelenleg a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium szakállamtitkára), s szerinte az végképp kiváltotta az erős „veszprémi tábor” ellenszenvét, hogy nem volt hajlandó eljátszani a „száját befogó, politikához nem értő báb” szerepét.

Tihanyi László – aki a balatonfüredi szívkórház főorvosa – jellemzőnek nevezte a péntek esti füredi választmányi ülést is, mondván: ellenfelei ezen megjelentek ugyan, ám változatlanul az ő lemondását akarták kikényszeríteni, másról pedig nem is voltak hajlandók tárgyalni. Azt a fontos kérdést például, hogy az SZDSZ Veszprém megyei választmánya a pártnak a kormánykoalícióból való kilépését vagy bennmaradását támogatja-e, napirendre sem voltak hajlandók venni – tájékoztatott az elnök. Tihanyi László emlékeztetett arra, hogy a három megyei alelnök által összehívott, március 28-i választmányi ülésen, amelyre ő nem ment el, az alelnökök és az akkor jelen lévő 17 tag lemondásra szólította fel őt. Erre ő nem hajlandó, és ezt a mostani választmányi ülésen is nyomatékosította – jegyezte meg.

Rámutatott ugyanakkor arra, hogy a március 28-i „összejövetelt” nem is lehetett választmányi ülésnek, annak döntését pedig választmányi határozatnak nevezni, mert az alapszabály szerint a tagokat nyolc nappal előbb értesíteni kell az ülésről a napirend megnevezésével, ám akkor mindössze 2-3 nappal előbb mentek csak ki a meghívók. Az elnökkel szembeni bizalmatlansági indítványt pedig napirendre sem lehetne tűzni, ilyen kezdeményezés lehetősége – ami lényegében nem más, mint a visszahívhatóság intézménye – az SZDSZ alapszabályában nem is szerepel – hangsúlyozta.

Tihanyi László utalt arra is, hogy visszautasítja az alelnökök és választmányi tagok folyamatos vádjait, melyek szerint ő önállósította volna magát, nem beszélt volna meg semmit a választmánnyal, és túlságosan is „beleártotta” volna magát az országos politikába. Mint megjegyezte: az SZDSZ Országos Tanácsának tagjaként „talán foglalkozhat országos politikával is”.

Molnár Margit, az SZDSZ Veszprém megyei alelnöke az MTI-nek szombaton elmondta: a péntek késő esti választmányi ülésen valóban arra „kapacitálták” Tihanyi elnököt, hogy jobb lenne, ha belátná, le kellene mondania, hiszen 22 választmányi tagból 18 nem áll mögötte. Az alelnök az MTI-nek ismét a március 28-án már elmondottakat nyomatékosította, nevezetesen: a tarthatatlan helyzet azáltal állt elő, hogy az elnök semmit sem beszélt meg a választmánnyal és velük, az alelnökökkel sem. Maga hozta meg a döntéseket, és ment a saját feje után – vélekedett az alelnök.

Molnár Margitot ugyanakkor meglepte Tihanyi László azon állítása, hogy ő a választmány elnökségét és több tagját lemondásra szólította volna fel, ugyanis szerinte ilyen nem hangzott el. Az alelnök ismét azt hangsúlyozta, hogy Tihanyi László nyilatkozatait a választmány továbbra sem tekinti az SZDSZ Veszprém megyei véleményének, s Tihanyi elnökkel a jövőben nem kívánnak semmilyen kérdésben sem vitát folytatni.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.