„Nagy a jólét”: egyre többen veszik fel a diákhitelt

A pénzügyminiszternek a kormány számára készített jelentése szerint a felsőoktatásban folyamatosan nő azoknak a száma, akik felveszik a diákhitelt, és dinamikusan csökken azoké, akik ezt nem fizetik vissza.

MNO
2008. 05. 25. 9:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Daróczi Dávid kormányszóvivő a Diákhitel Központ működéséről szóló jelentésről vasárnap elmondta, a 2001-es indulás óta több mint 250 ezer hallgató vette igénybe a diákhitelt, évente nagyjából 20-25 ezer új igénylő van. Negyvenezren már visszafizették a tartozásukat.

A jelentés szerint a hátralékos ügyfelek aránya csökkenő tendenciát mutatott tavaly is, év végi mértéke 23,4 százalék volt. Az egyáltalán nem fizetők aránya 3,3 százalék. 2007-ben kevesebb ügyet adtak át az APEH-nak behajtás céljából, mint 2006-ban, ami jelentős eredmény a pénzügyminiszteri jelentés szerint.

A kormányszóvivő tájékoztatása szerint a diákok eddig mintegy 151 milliárd forintnyi kedvezményes hitelt vettek fel.

Emlékeztetett arra, hogy 2001 óta a hitel maximális összege majdnem a duplájára emelkedett, a hallgatói hitel kamata pedig csökkent – 2006-ban 10,22-ről 9,5 százalékra –, annak ellenére, hogy a hasonló banki hiteltermékek költségei emelkedtek.

Daróczi Dávid felidézte, a diákhitel bevezetésekor a hallgatói hitel maximális összege 21 ezer forint volt, 2008 szeptemberétől az államilag finanszírozott hallgatók ennek majdnem a dupláját, 40 ezer forintot, míg a költségtérítéses hallgatók ennek több mint a kétszeresét, 50 ezer forintot igényelhetnek majd. A jelentés szerint a legtöbb hallgató az egyösszegű folyósítást választja, így a következő tanévtől félévente 200, illetve 250 ezer forint kölcsönt vehetnek majd fel.

Daróczi Dávid kitért arra: az elmúlt öt évben bővült a hitelre jogosultak köre, 2006 augusztusa óta ugyanis többek között a doktorandusz hallgatók, illetve az Európai Gazdasági Térség országaiban tanuló magyar diákok is jogosultak felvenni a diákhitelt. Ennek is köszönhető, hogy évente 20-25 ezerrel nő azoknak a száma, akik élnek a diákhitel adta lehetőségekkel – tette hozzá.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.