Szászfalvi: Nem hagyhatjuk sorsára a roma közösséget

Mind az öt parlamenti párt támogatja a nemzeti és etnikai kisebbségi jogok országgyűlési biztosának 2007-es beszámolóját. A frakciók vezérszónokai azt is elmondták az ombudsmani jelentés keddi parlamenti általános vitájában, hogy – főleg a cigányság esetében – jelen van Magyarországon a diszkrimináció. • Szabó Máté létrehozná a gyermekjogi biztos intézményét

MNO
2008. 05. 21. 15:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Olyan légkört kell kialakítani itthon, hogy egy kisebbséghez tartozó ember érezze magát jól Magyarországon – mondta Teleki László, a szocialisták vezérszónoka. Hozzátette: mind a magyarországi cigány, mind a más kisebbséghez tartozók „színt” jelentenek az országnak. Az MSZP politikusa felszólalásában kiemelte: különösen az oktatás és a foglalkoztatás terén jelenik meg a rejtett diszkrimináció, ami a cigányokat érinti. Felszólalásában Teleki László felhívta a figyelmet arra is: Magyarországon jelenleg 130 ezer ember él cigánytelepeken.

Ugyancsak a cigányság helyzetével foglalkozott hozzászólásában Farkas Flórián fideszes vezérszónok. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a hatóságok sokszor hátrányosan bánnak a cigányokkal – mondta a képviselő. Farkas Flórián ehhez kapcsolódva kiemelte: üdvözlik a kisebbségi ombudsmannak a cigányság helyzetének orvoslására irányuló elképzeléseit, így azt a javaslatát, hogy a kormány kezdeményezze: jöjjön létre önálló romaügyi igazgatóság az Európai Unióban. A Fidesz vezérszónoka közölte: a nemzeti és etnikai jogok országgyűlési biztosa számíthat az ellenzéki párt támogatására, és az ombudsmani jelentést elfogadásra ajánlják.

Szászfalvi László (KDNP) szerint a kisebbségi jogok megszerzése, gyakorlása hasonlít az állampolgári jogok helyzetéhez: meg kell küzdeni értük. „Nem hagyhatjuk sorsára a roma közösséget” – mondta a kereszténydemokrata vezérszónok, aki ezzel kapcsolatosan úgy vélekedett: az államnak igenis van felelőssége, nem vonulhat ki bizonyos területekről, többek között az oktatás és a lakhatás biztosításából.

Szászfalvi László úgy vélekedett, van igény és lehetőség a magyar alkotmányos rendszerben a kisebbségek kulturális autonómiájára, ezenkívül törekedni kell a kisebbségek parlamenti képviseletének megteremtésére.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.