Szili Katalin szerint miután egy szavazás eredményét az ülést vezető elnök kihirdette, nincs mód utólagos korrekcióra. A házelnök ezt egy ügyrendi bizottsági állásfoglalásra alapozva közölte újságírók előtt a házbizottság rendkívüli ülése után hétfőn. A testület összehívását kezdeményező Fidesz botrányosnak tartja a történteket.
A házelnök tájékoztatása szerint azért hívták össze a házbizottság rendkívüli ülését, mert a Latorcai János (KDNP) és Iván László (Fidesz) egy interpellációra adott miniszteri válaszról történt szavazást követően utólag jelezte: bár az ülésteremben voltak, szavazógépük nem működött. Ennek korrigálását kérték a házbizottságtól – közölte. Az Országgyűlés elnöke szerint azonban – egy ügyrendi bizottsági állásfoglalás alapján – erre a szavazás eredményének kihirdetéséig van mód, utána már nem. A házelnök azt javasolta a Fidesz és a KDNP frakciójának, hogy forduljanak az ügyrendi bizottsághoz, ha nem elfogadható számukra a döntés.
Répássy Róbert (Fidesz) a rendkívüli házbizottsági ülés utáni sajtótájékoztatóján azt mondta: véleménye szerint egyértelműen megállapítható volt, hogy a két képviselő hiába volt a teremben, nem tudta leadni a szavazatát. A politikus hozzátette: úgy tudja, hogy egy MDF-es képviselő sem tudott szavazni. Ebből az derül ki, hogy az interpelláció elfogadásának nem volt meg a többsége a parlamentben – mondta, hozzáfűzve: ezért kérték a házbizottságtól, hogy korrigálja a szavazati arányokat, vagy rendeljen el új szavazást az Országgyűlés elnöke. Az ellenzéki politikus nem tartotta elfogadhatónak Szili Katalin döntését, és botrányosnak nevezte a történteket. „Egy botrányos ügyet botrányos körülmények között akar a kisebbségi kormány eltussolni” – hangoztatta. A politikus közölte, hogy Demeter Ervin és Balsai István várhatóan újból benyújtja az interpellációt.
A két fideszes képviselő arról interpellálta Kiss Péter kancelláriaminisztert, milyen információkhoz jutott közpénzügyi államtitkárként Keller László, amikor Kapolyi László szocialista képviselő egy magánnyomozó céget bízott meg bizonyos, gazdasági szempontból „bonyolult ügyek” feltárásával, és a nyomozók az államtitkár részére is gyűjtöttek információkat. Mivel Kiss Péter válaszát nem fogadta el a két képviselő, a Ház szavazott róla.
Ennek során 185 igen és 183 nem szavazattal fogadták el a miniszteri választ.
Később Latorcai János ügyrendi felszólalásában jelezte: a szavazás lekérdezése során azt tapasztalták, hogy nem szavazatát igennek könyvelték el, így azt kérte, számítsák be szavazatát a nemek közé. Lezsák Sándor a jegyzőkkel és az Országgyűlés főtitkárával való konzultáció után az ügyben összehívta a házbizottság ülését.
„Bonyolult” ügyek
Demeter a kérdésében szereplő eset ismertetésekor felidézte: Kapolyi László annak idején egy magánnyomozó irodának adott megbízást egyes, gazdasági szempontból „bonyolult ügyek” feltárása. Az iroda azonban Keller akkori közpénzügyi államtitkárnak is gyűjtött információkat – emelte ki a képviselő. Mint mondta, a Miniszterelnöki Hivatal az eset felderítése érdekében vizsgálatot indított, de az sok mindenre nem terjedt ki. Demeter Ervin éppen ezért arra várt választ Kiss Pétertől, milyen kapcsolat volt Keller és a magánnyomozó iroda között és milyen információkhoz jutott az államtitkár.
Az interpelláció előzménye a Magyar Nemzet áprilisban megjelent cikksorozata. E szerint Kapolyi László, az MSZP országgyűlési képviselője, a szociáldemokrata párt elnöke 2002 végén szerződést kötött egy magánnyomozó céggel, amelyik azt vállalta, hogy Orbán Viktor leköszönt kormányfő, Simicska Lajos egykori APEH-elnök és Kalmár István, a Magyar Posta volt vezérigazgatója ellen gyűjt terhelő adatokat.
Kiss Péter az interpellációra úgy válaszolt, a vizsgálat során áttekintették a volt közpénzügyi államtitkárság teljes iratanyagát, és semmilyen olyan anyag, dokumentum nem került elő, ami arra utalna, hogy Kellert összefüggésbe lehetne hozni bármely magánnyomozó irodával. A Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter emlékeztetett arra, hogy a képviselőknek is lehetőségük van nyomozást kezdeményezni, valamint kötelesek a tudomásukra jutott bűncselekményben feljelentést tenni.
Az interpelláció másik benyújtója, Balsai István a választ nem fogadta el, így arról szavazás következett, és a Ház 185 igen, 183 nem arányban elfogadta Kiss Péter válaszát.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.