BTT: áfacsökkentés a megoldás az egyre dráguló húsárakra

Áfacsökkentéssel szorítaná le a húsok árát a Baromfi Termék Tanács, és hosszú távú megállapodásra készül a kereskedőkkel. A magas energia- és tápárak miatt a feldolgozók több mint 5 százalékos emelésre készülnek a következő hónapokban, és várhatóan tartósan magasak maradnak az árak.

MNO
2008. 06. 22. 8:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ma még 699 forint a csirke felső combjának kilója a piacon, és harminc forinttal olcsóbb az egyik üzletláncnál. A baromfifeldolgozók 5-7 százalékkal emelnék áraikat július közepéig-végéig, de a Baromfi Termék Tanács elnöke szerint ekkora drágulást az üzletláncok valószínűleg nem hagynak jóvá.

A feldolgozók költségeit harmadával növelték az elmúlt öt hónapban a magas energia- és tápárak. Drágább az alapanyag is, hiszen a tenyésztők költségei is nőttek. Átlagosan 240 forintért veszik át kilóját az élő baromfinak, de egyes pulykatenyésztők szerint a reális felvásárlási ár 350-380 forint lenne. A Baromfi Termék Tanácsban tartósan magas árakra számítanak, ezért hosszú távú, egy éven túli megállapodásra készülnek a kereskedőkkel. Az érdekképviselet elnöke azt mondja, jelentős árcsökkenést csak a 20 százalékos áfa mérséklése hozna. Nyugat-Európában alacsonyabb az adókulcs: 7, 9 vagy 12 százalék.

A tejtermékeknél ellentétes ármozgás várható az uniós termelési kvóta emelése miatt. Januárban 95-100 forintért vették át a termelőktől a tej literjét. A felvásárlási ár 75-80 forintra csökkent, ami még a 8 forintos támogatással se éri el az önköltségi árat.

A német és cseh termékfelesleg már meg is jelent a magyar áruházak polcain, lenyomva a hazai tejtermékek árát. A veszteség tartós finanszírozására a termelőknek nincs tartalékuk, a legtöbb gazdaságot jelzálog terheli.

(hírTV)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.