Az egyezmény megteremti a jogi keretet a Egyesült Államok Nemzeti Nukleáris Biztonsági Hivatalának magyarországi tevékenységeihez. A tevékenységek között szerepel majd a nagy arányban dúsított urán eltávolítása, a budapesti kutatóreaktor átállítása nagy arányban dúsított urániumról gyengén dúsított uránium fűtőanyagra, a kutatóreaktor és az ott tárolt nukleáris anyagok biztonsági paramétereinek javítása. A mostani egyezmény az amerikai Nemzeti Nukleáris Biztonsági Hivatal (NNBH) globális fenyegetettségcsökkentő kezdeményezésének a része, amelynek küldetése az, hogy a lehető legrövidebb időn belül felkutassa, biztonságba helyezze és bevonja a világ különböző részein található, magas kockázatot jelentő veszélyes nukleáris és radioaktív anyagokat, illetve közreműködjék azok végső megsemmisítésében.
Az NNBH eddig mintegy 20 alkalommal vett részt összesen 600 kilogramm súlyú, nagy arányban dúsított, friss és kiégett, orosz eredetű uránium sikeres elszállításában Szerbiából, Romániából, Bulgáriából, Líbiából, Üzbegisztánból, Lettországból, Csehországból, Lengyelországból, Vietnamból és a volt Kelet-Németországból.
April H. Foley, az Egyesült Államok magyarországi nagykövete az egyezmény aláírásáról a következőket mondta: „Az egyezmény aláírása jó példája annak, hogyan dolgozik együtt a nemzetközi közösség a nukleáris terrorizmus veszélyének csökkentésén, és olyan konkrét nemzetközi biztonsági lépés, amely növeli mind az Egyesült Államok, mind szövetségeseink biztonságát. Az Egyesült Államok a továbbiakban is kész együttműködni a magyar kormánnyal annak érdekében, hogy végrehajtsuk közösen vállalt feladatunkat, a nukleáris proliferáció visszaszorítását.”

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.