Bánáti szerint az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) felállításával ugyan az önigazgatás rendszerére tért át a bíróság, azonban ez nem valódi önigazgatás, mivel nem az OIT határozza meg, hogy mekkora költségvetésből gazdálkodhat, hanem az Országgyűlés. Bánáti, aki egyben az OIT-nak is tagja, arra hívta fel a figyelmet, hogy különböző lobbiérdekek is dolgoznak a költségvetés elfogadásakor. Amikor az OIT elnöke évről évre elmegy a költségvetési tárgyalásokra a pénzügyminiszterhez, "bizonyos értelemben erőt kell mutatni", hogy fejezetgazdaként el tudja érni, hogy a végül törvényben rögzített támogatás közelítsen az OIT javaslatához. „Természetesen vannak az OIT elnökénél erősebb érdekérvényesítésre képes fejezetgazdák, adott esetben a kormányon belül” – tette hozzá.
A Nézőpont Intézet tanácsadója, Gulyás Gergő arra hívta fel a figyelmet: évek óta tapasztalható, hogy az OIT által előterjesztett költségvetési javaslatnak mindössze felét fogadják el és rögzítik a költségvetési törvényben. Idén 107 milliárd forint volt az OIT javaslata, a költségvetési törvény tervezetében pedig csak 68 milliárd forint szerepel. A bíróságok költségvetése – mint mondta – három nagy részből áll össze: 50 milliárd forintot terveznek bérkiadásra, 14 milliárd forintot a járulékokra és 10 milliárd forintot a dologi kiadásokra. Gulyás beszámolója szerint a jövő évi költségvetésben bírósági épületek felújítására 200 millió forintot terveztek a törvényjavaslat készítői, ez a közel 70 milliárd forintos bírsági költségvetés 0,3 százaléka.
Balsai István, az Antall-kormány igazságügyi minisztere, fideszes országgyűlési képviselő szerint hiba volt, hogy a bírósági költségvetés tervezését és menedzselését az OIT kapta meg. Mint mondta, a bíróságoknak csak áttételesen, az igazságügy-miniszter személyében – aki szintén OIT-tag – van képviselete a kormányban. Véleménye szerint ebből – hogy „a kormányban nincs napi szinten képviselete a bíróságoknak” – fakad az, hogy az OIT az általa igényelt összegnek mindössze 50-60 százalékát kapja meg végül. Szavai szerint jobb lenne, ha visszakerülne az Országgyűléssel közvetlen kapcsolatban lévő kormányhoz a bírósági költségvetés tervezése, menedzselése, a bíróságok szervezeti feltételeinek biztosítása.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.